HUP Olvasók Választása Díj 2009 - eredményhirdetés

2010. január 10. 12:30, hup.hu

Immár hagyomány, hogy az év végén a HUP olvasók megszavazhatják kedvenceiket 20 kategóriában. 2009-ben már hetedik alkalommal került megrendezésre a HOVD, azaz a HUP Olvasók Választása Díj szavazás. December 1-től december 23-ig lehetett leadni a szavazatokat a 20 kategória 10 jelöltjére. Nézzük, hogy tavaly mik voltak a kedvencek: Kedvenc portálmotor A kedvenc portálmotor kategória semmilyen meglepetést sem hozott. Az első helyre - mint ahogy 2005-től minden évben - a Drupal került. Második a Wordpress lett, a harmadik pedig a Joomla!. Itt mintha megállt volna az idő. Egyetlen meglepetés az újonnan belépő Liferay, amely mindjárt a negyedik helyet tudta megszerezni. Kedvenc fájlrendszer A kedvenc fájlrendszerek kategóriában toronymagasan nyert az Ext* fájlrendszercsalád. A második és a harmadik helyen helyet cserélt az XFS és a Reiser*. Erre a váltásra 6 évet kellett várni, hiszen az elmúlt hat évben mindig a Reiser volt a második, az XFS pedig a harmadik. A harmadik hely is szoros volt, mert a ZFS jön fel, mint a talajvíz. Kedvenc programnyelv A kedvenc programnyelv kategória semmilyen változást sem hozott. A PHP ötödik éve az első. Őt követi a Java, a sort pedig a C++ zárja, akárcsak tavaly. Kedvenc Linux disztró Az előző kategóriához hasonlóan a kedvenc Linux disztró szavazás sem hozott meglepetést. Első az Ubuntu, második a Debian, a harmadik pedig a Gentoo. Ez a sorrend 4. éve nem változott. Kedvenc adatbázis-kezelő Első helyen a MySQL végzett. Második a PostgreSQL. Harmadik az Oracle. Szintén nincs meglepetés. 6 éve nincs változás. Kedvenc smartphone OS Új belépő kategória volt tavaly a smartphone OS. Annak ellenére, hogy a statisztikák szerint az iPhone minden rekordot megdönt, vagy meg fog dönteni, nálunk nem nyert. De még csak második sem lett. Az első helyen az Android, a másodikon a Symbian végzett. Csak a harmadik helyet tudta megszerezni az iPhone operációs rendszere. Kedvenc HTTP szerver Szintén nem szerepelt tavalyelőtt. A mostani szavazás szerint a kategória vitathatatlan győztese az Apache. Messze lemaradva követi a lighttpd és a nginx. Kedvenc digitális képnézegető Szintén újonc kategória volt 2009-ben a digitális képnézegető. A szavazás szoros eredményt hozott. Az első helyen a gthumb végzett. Második helyen gqview, geeqie, míg a bronzérmet a gwenview kapta. Érdekes, hogy az első két helyre GNOME-os alkalmazás került. Vagy ez nem is annyira fura? Kedvenc programfejlesztést segítő eszköz A kategória győztese az Eclipse és társai lettek. Hatodik éve van ez így. A második helyen a Netbeans végzett. A harmadik helyre pedig a gedit, geany páros tartott igényt. Kedvenc virtualizációs technológia Itt sincs meglepetés. A Sun VirtualBox az első, a VMware termékek a második helyre kerültek, a dobogó legalsó fokára pedig a Xen került. Kedvenc ingyenes játék A kategória győztese az OpenTTD lett. Volt ő már többször is győztes a HOVD-on, így ez nem meglepő. A második helyre a Battle for Wesnoth névre hallgató, körökre osztott stratégiai játék, míg a harmadik helyre az örök nagy kedvenc Enemy Territory futott be. Kedvenc verziókezelő rendszer A kategória első helyére a Subversion került. A második helyen a git elverte az egykor sokkal jobb napokat is látott CVS-t, amelyiknek még sikerült megcsípnie a harmadik helyet, de ha nem erősít, akkor jövőre már nem lesz a dobogón, hiszen a nyomában ott van szorosan a Bazaar. Kedvenc videólejátszó A kategória egykori megkérdőjelezhetetlen királya, az MPlayer sem tündököl már úgy mint rég. A VLC szorosan a nyomában. Nem kizárt, hogy jövőre megtörténik a trónfosztás. A harmadik helyen a Totem végzett. Kedvenc desktop környezet A desktop környezet kategóriában is mintha megállt volna az idő. Szinte az előző szavazással azonos szavazatszámot kapott a GNOME és a KDE is. A GNOME lett az első, a KDE a második, az Xfce pedig a harmadik. Kedvenc böngésző A kategória első helye nem volt szerintem egy percig sem kétséges. A Firefox és származékai magasan nyertek. A meglepetés a második helyen van, ahol az újonc Google Chrome - ha csak egy hajszállal is, de - megelőzte az Opera-t. Kedvenc e-mail kliens Semmi sem változott. A Thunderbird, Icedove, Eudora csoport magasan az élen. Őket követi az Evolution jól leszakadva, majd a sort a Kmail, Kontact páros zárja. Kedvenc szerver operációs rendszer Itt - immár 7. éve - a Linux kernelre épülő operációs rendszerek nyertek óriási előnnyel. A második helyen - ahogy az lenni szokott - a FreeBSD végzett, míg a harmadik helyre az OpenSolaris/Solaris futott be. Kedvenc BSD rendszer Itt nem bírja megszorítani semmi a FreeBSD-t. A második hely is állandóan az OpenBSD-jé. A harmadik helyen szokott csak változás lenni. Idén a PC-BSD vs. NetBSD csatából az utóbbi jött ki jobban. Egy szavazattal többet kapott, így a harmadik helyre került. Kedvenc audiólejátszó Az első helyen az Amarok végzett. Meglepetésre az xmms, xmms2 nem került be az első háromba. A második helyen az Audacious, a harmadikon pedig Rhythmbox végzett. Kedvenc kommunikációs program Itt sincs változás. Pidgin, Skype, Kopete. Akárcsak tavaly, tavalyelőtt, azelőtt, azelőtt... Íme a teljes táblázat: kategória győztesek szavazatok száma Kedvenc portál motor? 1. drupal 444 2. wordpress 114 3. joomla! 83 Kedvenc fájlrendszer? 1. ext2, ext3, ext4 685 2. xfs 82 3. reiserfs, reiser4 66 Kedvenc programnyelv? 1. php 190 2. java 163 3. c++ 147 Kedvenc Linux disztró? 1. *ubuntu 496 2. debian 311 3. gentoo 93 Kedvenc adatbázis kezelő? 1. mysql 520 2. postgresql 185 3. oracle 83 Kedvenc smartphone OS? 1. android 260 2. symbian 130 3. iphone os 89 Kedvenc http szerver? 1. apache 692 2. lighttpd 103 3. nginx 43 Kedvenc digitális képnézegető? 1. gthumb 163 2. gqview, geeqie 147 3. gwenview 128 Kedvenc program fejlesztést segítő eszköz? 1. eclipse és ráépülő környezetek (aptana, zend) 245 2. netbeans 149 3. gedit, geany 147 Kedvenc virtualizációs technológia? 1. virtualbox 509 2. vmware * 213 3. xen 84 Kedvenc ingyenes játék? 1. openttd 166 2. battle for wesnoth 112 3. enemy territory 79 Kedvenc verziókezelő rendszer? 1. subversion 337 2. git 178 3. cvs 59 Kedvenc videó lejátszó? 1. mplayer + frontend-ek 549 2. vlc 419 3. totem 45 Kedvenc desktop környezet? 1. gnome 533 2. kde 318 3. xfce 102 Kedvenc böngésző? 1. firefox, flock, swiftfox, iceweasel 806 2. google chrome 130 3. opera 128 Kedvenc email kliens? 1. thunderbird, icedove, eudora 538 2. evolution 106 3. kmail, kontakt 86 Kedvenc szerver operációs rendszer? 1. gnu/linux 689 2. freebsd 72 3. opensolaris, solaris 42 Kedvenc BSD rendszer? 1. freebsd 278 2. openbsd 91 3. netbsd 34 Kedvenc audiólejátszó? 1. amarok 257 2. audacious 160 3. rhythmbox 127 Kedvenc kommunikációs program? 1. pidgin 376 2. skype 212 3. kopete 112 Gratulálunk a győzteseknek! A kategóriák első helyen végzettjei jogosultak használni a Hungarian Unix Portal Olvasók Választása Díj 2009 hivatalos emblémáját :-) Jövőre új szavazás! (A táblázatot többször is ellenőriztem, de ennek ellenére előfordulhat hiba az összesítésben. Ha valaki hibát lát benne, az kérem jelezze a trey () hup ! hu email címre. Köszönöm!)