2008. szeptember 20. szombat

szept. 20
19:42
A szárított sejtek révén megmenthetőek lesznek a veszélyeztetett állatok (Infostart)
Cseh és olasz kutatók kifejlesztették a sejttartósítás új módszerét, mely lehetővé teszi, hogy bármikor újraélesszék azokat.

2008. szeptember 21. vasárnap

szept. 21
8:18
Riasztó előrejelzés: a növények sem bírják már "tüdővel" (Infostart)
Nem várhatjuk a növényektől, hogy felszívják a levegőből a szén-dioxidot, ha tovább emelkedik az átlaghőmérséklet bolygónkon - figyelmeztetnek a szakértők. Amerikai kutatók ugyanis megállapították: a füves területek a nagy hőhullámok utáni két évben kevesebb gázt vesznek fel a fotoszintézis során.
szept. 21
16:06
Új gyógymódokért másznak az Everestre (Infostart)
Milánóból indult el egyhónapos útra az az orvosokból, ideggyógyászokból, biomérnökökből és alpinistákból álló kutatócsoport, amely a Mount Everesten tanulmányozza az oxigénhiány hatását az emberi szervezetre.
szept. 21
16:42
Már születéskor hízásra várnak a "bébi" zsírsejtek (Infostart)
Már a születés előtt megtalálhatóak az erekben azok a "bébi" zsírsejtek, melyek később zsírraktárakat képeznek és arra várnak, hogy új zsírsejteket hozzanak létre - írják amerikai kutatók a Science című tudományos folyóiratban.
szept. 21
17:00
Az elhízottság növeli a vetélés kockázatát (Infostart)
Nagyobb eséllyel vetélnek el újra azok a nők, akik túlsúlyosak, amikor ismét teherbe esnek - derül ki egy új kutatásból. A szakértők ugyanakkor figyelmeztetnek: ha már babát vár valaki, nem szabad fogyókúrába kezdenie.

2008. szeptember 22. hétfő

szept. 22
6:48
Nézze meg Vilmát, a Neander-völgyi ősasszonyt! (Infostart)
Művészek és tudósok közösen alkották meg a Neander-völgyi nő embernagyságú mását, amelyet a Flinstone-család egyik szereplőjéről neveztek el.
szept. 22
8:36
Kórokozók kontra emberiség - rosszul állunk a versenyben (Infostart)
Egy nemzetközi kutatócsoport szerint az antibiotikumokkal szemben ellenálló kórokozók járványa fenyeget.
szept. 22
8:38
A méhek az inflációt is letörik (Infostart)
A világélelmezés egyensúlya alapvetően megváltozna a beporzó rovarok kihalása esetén - figyelmeztetett a hét végén a Francia Agronómiai Kutató Intézet.
szept. 22
17:18
Sikerült megállapítani a misztikus kőkör korát (Infostart)
Stonehenge később épült, mint eddig hitték - derült ki a tavasszal végzett régészeti feltárásoknak és az azt követő radiokarbonos vizsgálatnak köszönhetően.
szept. 22
17:54
Uszonyokból fejlődtek ki az ujjaink - nézze meg! (Infostart)
Ugyan egy darabig az az elképzelés élt az ujjainkról, hogy azok holmi szerencsés evolúciós "baleset" termékei, egy mostani kutatás a korábbi elméletet támasztja alá, miszerint egy, a szárazföldre merészkedő halféle uszonyaiból alakultak ki.
szept. 22
20:18
Gyerekek, csak óvatosan a mobilozással! (Infostart)
Ötször akkora esélye van az agydaganat kialakulására azoknak a gyermekeknek, akik rendszeresen használnak mobiltelefont.
szept. 22
21:09
Jótékony baktériumokkal a cukorbetegség ellen (Infostart)
Amerikai és brit tudósok, miután felfedezték a "barátságos" bélbaktériumok és a diabétesz közötti kapcsolatot azt remélik, hogy elő tudnak állítani egy olyan tablettát, amely megakadályozza a cukorbetegség kialakulását.
szept. 22
21:27
A gumikacsák segíthetnek a klímaváltozás megértésében (Infostart)
A globális felmelegedést és a gleccserek olvadását vizsgáló tudósok új eszközt vetnek meg, hogy jobban megértsék a környezet változásait: gumikacsákat dobálnak a gleccserekbe.

2008. szeptember 23. kedd

szept. 23
5:51
Űrszondával vizsgálnák, hogyan keletkezett a naprendszer (Infostart)
Azon dolgozik két cég és az Európai Űrhivatal, hogy tíz éven belül egy űrszondát indíthassanak egy aszteroidára. Az ott gyűjtött por és kő vizsgálata választ adhat arra a kérdésre, miként is keletkezett a naprendszer.
szept. 23
6:09
Pletykák, rémhírek: a férfiak sem különbek a nőknél? (Infostart)
Azt állítják amerikai kutatók, hogy nem igaz az az általános vélekedés, miszerint a nők hajlamosabbak a társadalmi agresszióra, mint a férfiak. Sőt, a fizikai és a társadalmi agresszió gyakrabban jelentkezik együtt a férfiaknál, mint a hölgyeknél.
szept. 23
10:03
Lifttel az űrbe: a japánok megvalósítják a sci-fit? (Infostart)
Olvasta Arthur C. Clarke: Az éden szökőkútjai című művét? Mindenesetre most japán tudósok azon vannak, hogy megvalósítsák azt, amit az író 1979-es könyvében megálmodott - az űrliftet. 36 ezer kilométer hosszú drót, egy űrállomás és extra anyagok - ezekre lenne szükség ahhoz, hogy az űrhajók kilövésénél jóval olcsóbb módszert kivitelezhessék.
szept. 23
11:15
Már az egynapos csecsemőnek is van ritmusérzéke (Infostart)
Magyar kutatók is részt vettek abban a vizsgálatban, amelyből kiderült, hogy már az újszülöttek agya is képes felismerni a hangnemet, a ritmust és a dallamot.
szept. 23
12:27
A poloskák segíthetnek a malária elleni harcban (Infostart)
A malária elleni harcban nyújthat segítséget annak a szervnek a vizsgálata, amely a nőstény poloskákban alakult ki, hogy védjen a párosodás során a szervezetükbe jutott kórokozókkal szemben.
szept. 23
12:45
Hogyan hullatják levelüket a fák az ősszel? (Infostart)
Itt van az ősz, egyre több fa és erdő borul színek kavalkádjába. De vajon mi az oka annak, hogy a elsárgulnak, elvörösödnek a fák levelei? És végül miért hullanak le? Ön el tud képzelni olyan karácsonyfát, amely egyáltalán nem hullatja a tűleveleit?
szept. 23
13:21
Milliárd évesek lehetnek a Szaturnusz gyűrűi (Infostart)
Öregebbek lehetnek a Szaturnusz gyűrűi, mint azt eddig a csillagászok gondolták: lehetséges, hogy a Naprendszer második legnagyobb bolygója körüli gyűrűk az égitesttel egy időben keletkeztek.
szept. 23
19:39
Rengeteget segíthet a szívultrahang-berendezés, amelyre a 88 éves férfi spórolt (Infostart)
Magyarországon a gyermekek 7-9 ezreléke veleszületett szívhibával jön a világra - mondta az InfoRádiónak a Semmelweis Egyetem II-es számú Gyermekklinikájának osztályvezető főorvosa. Szabolcs Judit hozzátette: ha néhány órán belül felismerik a rendellenességet, akkor az újszülött nagy eséllyel megmenthető. A klinikán egy 88 éves adományozó jóvoltából csúcstechnológiás szívultrahang-készüléket adtak…
szept. 23
20:33
Génmódosulat állhat a halálos bőrrák hátterében (Infostart)
A D-vitamin anyagcseréjében szerepet játszó egyik gén és a legsúlyosabb, gyakran halálos bőrrák-típus, a melanoma között találtak lehetséges összefüggést olasz kutatók.
szept. 23
21:27
Tavaszig már nem indítják el a nagy hadronütköztetőt (Infostart)
Tavasz előtt nem indítható újra a múlt heti technikai hiba miatt a genfi székhelyű Európai Nukleáris Kutatási Szervezet nagy hadronütköztető gyűrűje.
szept. 23
22:03
Nem okoz csontritkulást a kalóriaszegény diéta (Infostart)
Tévesnek bizonyult az a hiedelem, hogy a kalóriaszegény diéta csontritkulást okoz. Amerikai kutatók kísérlete azt mutatja, hogy akármennyit is adunk le a súlyunkból, akármilyen rövid idő alatt, az nem érinti csontjaink épségét.

2008. szeptember 24. szerda

szept. 24
5:12
Génterápiával kezelnék a szembetegségeket (Infostart)
Génterápiával kezeltek szembetegségtől szenvedő pácienseket amerikai és angol tudósok. A kezelések sikeresnek bizonyultak, így pár éven belül már a mindennapi gyakorlatban lehet használni a géncserén alapuló eljárást.
szept. 24
8:48
Újjászülethet a 150 éve kihalt teknősfaj (Infostart)
Még Charles Darwin látogatása után két évtizeddel, az 1850-es években kihalt a galápagosi óriásteknősök egyik faja. Azonban elképzelhető, hogy száz év múlva újra ezek az állatok népesítik majd be Floreana szigetét.
szept. 24
9:06
Időben felismerhető a kemoterápia okozta szívkárosodás (Infostart)
A gyermekkori daganatok kemoterápiás kezelése ma már tíz gyermekből hetet megment, a kezelés azonban gyakran hosszú távon is károsítja a betegek szívét - figyelmeztet a Semmelweis Egyetem II-es számú Gyermekklinikájának onkológusa. Garami Miklós hozzátette: a szívkárosodások idejében történő felfedezését és ezáltal kezelését segíti az a 35 millió forint értékű csúcsminőségű ultrahang-berendezés,…
szept. 24
11:12
Véletlenül fedezték fel a valaha élt legapróbb dinoszauruszt (Infostart)
Az Észak-Amerikában valaha élt legapróbb dinoszaurusz maradványait fedezték fel kanadai kutatók. A csirke nagyságú állat azzal is kirítt óriási társai közül, hogy rovarevő volt.
szept. 24
11:30
A sugárzás ellen is véd a vörösbor? (Infostart)
A több növényben és a vörösborban is megtalálható antioxidáns, a reszveratrol védelmet nyújthat a sugárzás hatásai ellen is - állapították meg amerikai kutatók, akik szerint az állatkísérletek eredményeit az emberi gyógyászatban is fel lehet majd használni.
szept. 24
19:18
II. Ramszesz szobrát fedezték fel Egyiptomban (Infostart)
Egyiptomi régészek egy gránitszobrot fedeztek fel, amelyről feltételezik, hogy az ókori Egyiptom egyik leghatalmasabb uralkodóját, II. Ramszeszt ábrázolja.
szept. 24
22:18
A gyógyszer, ami csökkentheti a mellrák kockázatát (Infostart)
Érdemes hormonpótló kezelésben részesíteni azokat a nőket, akiknek az átlagosnál nagyobb hajlamuk van az emlőrák kialakulására. A készítménytől eddig féltek az orvosok, mert jelentős kockázatot láttak a használatában.

2008. szeptember 25. csütörtök

szept. 25
8:30
Sikeresebb és kiegyensúlyozottabb a házasságon belül születő gyermek (Infostart)
A házasságon kívüli kapcsolatból született gyermekek rosszabbak az iskolában, kisebb az esélyük arra, hogy jó munkát kapnak, és több lehet az egészségügyi problémájuk is - derül ki egy angol kutatásból, amely rámutat az egyre terjedő "együttélés" veszélyeire és a házasság előnyeire.
szept. 25
11:12
Minden eddiginél nagyobb veszély fenyegeti az éghajlatot (Infostart)
Kutatók első alkalommal találtak egyértelmű bizonyítékot arra, hogy a Jeges-tenger partvidéki vizeinek mélyén lévő, a szén-dioxidnál mintegy hússzor erősebb üvegházhatású metán jelentős mennyiségben jut a levegőbe.
szept. 25
20:45
Trópusi erdőt találtak Szibériában (Infostart)
Megkövesedett trópusi őserdő maradványaira talált a szibériai Csita körüli sztyeppén egy arra utazó férfi.

2008. szeptember 26. péntek

szept. 26
6:54
Évek múltán is hatnak az anabolikus szteroidok (Infostart)
A doppinglistán szereplő izomerősítő anabolikus szteroidok szedésük befejezése után még évekig erősítik a versenyzők izomzatát, ezt állapították meg svéd kutatók.
szept. 26
8:06
Messzemenő következményei lehetnek a napszél csökkenésének (Infostart)
Nem várt mértékben csökken a napszél ereje. Ez erősebb kozmikus sugárzáshoz vezet, aminek következtében hamarabb tönkremehetnek az űreszközök. Ráadásul az atmoszféra is lehűlhet, így a kisebb felhajtóerő miatt többe kerül fellőni az űrhajókat.
szept. 26
22:12
Az európai kétéltűfajok fele kipusztul 2050-re (Infostart)
A klímaváltozás, a betegségek, a környezetszennyezés és az élőhelyek területének csökkenése miatt 2050-re az Európában élő kétéltűek legnagyobb része elpusztul. A szakértők szerint nincs vesztegetni való idő, most kell lépni az állatok megmentése érdekében.

2008. szeptember 27. szombat

szept. 27
8:06
Csökkenthetik a férfiak termékenységét a kedélyjavító gyógyszerek (Infostart)
A férfiak milliói által szedett depresszió elleni gyógyszerek negatív hatással lehetnek termékenységükre - állítják amerikai tudósok.

2008. szeptember 28. vasárnap

szept. 28
9:33
Ami a mosolynál és a külsőnél is fontosabb a jó álláshoz (Infostart)
A felkészült álláskeresők tisztában vannak azzal, milyen nagy jelentősége van az öltözetnek és a mosolynak - ám egy amerikai kutatás bebizonyította, hogy a megfelelő kézfogás még ennél is fontosabb.
szept. 28
10:09
A vereség rémképe miatt szórjuk a pénzt (Infostart)
A vesztéstől való félelem miatt hajlamosak vagyunk a kelleténél több pénzt kínálni licitálásokon - derül ki amerikai vizsgálatokból.

2008. szeptember 29. hétfő

szept. 29
5:57
Egymást is megfertőzhetik a vírusok (Infostart)
A vírusok különleges kórokozók: bármilyen élő szervezetet képesek megfertőzni. Léteznek növényeket, rovarokat, gombákat támadó fajtáik, és olyanok, amelyek kizárólag amőbákra vagy baktériumokra veszélyesek. Most francia kutatók kimutatták: még a vírusok is vírusosak lehetnek.
szept. 29
10:09
Egy lépéssel közelebb a rejtélyes betegség okának feltárásához (Infostart)
Nappali aluszékonyság, izomgyengeség, valóságszerű álomélmények, a test izmai feletti kontroll elvesztése - ezek a narkolepszia tünetei. A betegség okairól eddig megoszlott a tudósok véleménye, most azonban elképzelhető, hogy egy lépéssel közelebb kerültünk a megoldáshoz, japán kutatók ugyanis felfedeztek egy olyan génkombinációt, amelynek megléte esetén a narkolepszia sokkal gyakoribb.
szept. 29
22:24
A méhek tudnak számolni és "nyelveket" tanulni (Infostart)
A méhek képesek megtanulni más méhfajok jeleit, és négyig számolni is tudnak. Egy új tanulmány a rovarok absztrakciós képességéről számol be.

2008. szeptember 30. kedd

szept. 30
6:48
Most már biztos, hogy volt folyékony víz a Marson (Infostart)
A Phoenix amerikai űrszonda olyan ásványi anyagokat talált a Marson, amelyek egyértelműen azt bizonyítják, hogy valaha folyékony halmazállapotú víz volt a vörös bolygó felszínén - jelentették be az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) pasadenai kutatóközpontjában.
szept. 30
13:42
A születési méretből sejteni lehet, ki kapja el a halálos kórt (Infostart)
Azoknál a lányoknál, akik az átlagosnál nagyobb súllyal és magassággal születnek, nagyobb az esélye a mellrák kialakulásának - állapította meg egy kutatás, amely 32 tanulmány eredményeit összegezte.
szept. 30
13:44
Dinoszauruszcsontok segítenek megfejteni a madarak titkát (Infostart)
Egy dinoszaurusz most feltárt csontváza segíthet feltárni, hogyan alakult ki a ma élő madarak légzőrendszere. A Patagóniában talált őslény a Tyrannosaurus rex távoli rokona volt.
szept. 30
17:36
Ásványi anyagot talált a viszontagságosan működő űrszonda (Infostart)
A szakemberek azt remélik, hogy az év végéig még küld felvételeket a Marsról a Phoenix Űrszonda, amely rengeteg működési viszontagság után ásványi anyagokat talált a Marson - mondta az InfoRádió által megkérdezett űrkutató-csillagász.
szept. 30
18:30
Kész a penicillin-gomba géntérképe: új antibiotikumok a láthatáron (Infostart)
Végeztek a penicillint termelő gomba DNS-térképének feltárásával. Az eredmények segíthetnek új antibiotikumok kifejlesztésében és az antibiotikumoknak való ellenállás leküzdésében.
szept. 30
22:06
Egyre közelebb a mesterséges orr megalkotásához (Infostart)
Megint egy lépéssel közelebb kerültek a kutatók a mesterséges orr előállításához: rájöttek, hogyan lehet laboratóriumi körülmények között nagy mennyiségű a szagot érzékelő receptort előállítani.

Keresés