A Németországban hasmenésjárványt okozó, úgynevezett EHEC-baktérium 1977 óta ismert, a 80-as években az Egyesült Államokban már járványt is okozott. A fertőzés súlyos szövődménye, a hemolitikus urémiás szindróma (HUS). A járványról minden tényt és adatot összegyűjtött a Semmelweis Orvostudományi Egyetem honlapja.
Az óceánok savasodása miatt még az évszázad vége előtt végzetes csapás érheti a korallzátonyokat - figyelmeztetnek kutatók, akik Pápua Új-Guineánál figyelik a természet folyamatait.
Brit kutatók egérkísérletekben elért felfedezése hozzájárulhat ahhoz, hogy a későbbiekben megakadályozzák az akut leukémia egyik legagresszívabb formájának kiújulását - közölte pénteken a BBC hírportálja.
Már az ókori egyiptomiak is szenvedtek a légszennyezettségtől - derítette ki egy brit kutató, aki a múmiák tüdőszövetét vizsgálta. Mint kiderült, a szálló port mennyisége alig volt kisebb a tüdejükben, mint amennyi a mai emberében megszokott.
Az almában lévő összetevők segítik az izmok épülését és a zsírégetést - idézte amerikai kutatók megállapítását a The Daily Telegraph című brit napilap online kiadása.
Spontán és ritkán előforduló génmutációk okozhatnak autizmust azokban a családokban, ahol egyébként nincs előtörténete ennek a rendellenességnek - állapították meg amerikai kutatók.
A Föld jelentős részét a víz és a levegő találkozása borítja, ám nem is olyan egyszerű megállapítani, hol végződik az egyik, és hol kezdődik a másik - idézte amerikai kutatók megállapítását a ScienceDaily című online ismeretterjesztő folyóirat.
A sejtek felszínét, működési rendszerét napjainkban nem tudjuk még úgy feltérképezni, mint a műholdas rendszerek segítségével a Földünk felszínét láthatjuk. Messze vagyunk attól, hogy egy élő sejtben pontosan meghatározhatnánk, hogy mi mivel és miért van kölcsönhatásban - mondta Perczel András Bolyai-díjas kémikus, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, az ELTE Szerves Kémiai tanszékének…
Jelentős előrehaladás történt a petefészekrák és az emlőtumor megelőzésében és kezelésében egy nemzetközi onkológiai konferencián ismertetett eredmények szerint.
Egyre többen szenvednek a horkolás és az alvás alatti légzéskimaradás tüneteitől, a háttérben álló okok felderítésére azonban kevesen fordítanak időt. Egyeseket a hosszú várólista, másokat az idegen környezetben eltöltött éjszaka tart vissza attól, hogy alvásvizsgálatra vállalkozzanak. Számukra jelent ideális megoldást az otthoni alvás diagnosztika, melynek segítségével a vizsgálat a hálószobában…
A bolygókutatókat már régóta foglalkoztatja, hogy a Mars miért oly kicsi: méretre feleakkora, mint a Földé, a tömege pedig alig egytizede. Asztrofizikusok nemzetközi csoportja szerint a válasz a Jupiter anyagrabló magatartásában keresendő.
A legnagyobb energiaráfordítással valószínűleg az indiai lúd vonul. A tengerszinten fekvő indiai telelőhelyeiről úgy kel át rendkívül gyorsan a hatalmas Himaláján közép-ázsiai költőterületére, hogy ehhez semmilyen felfelé irányuló légáramlat segítségét nem veszi igénybe - derítették ki brit kutatók. Évenkénti utazása ezzel kiérdemelte "a Föld legszélsőségesebb vonulása" címet.
Az elmúlt 11 év leghosszabb, 100 percig tartó teljes Hold-fogyatkozása figyelhető meg ma este. A jelenség 20 óra 23 perckor kezdődik, de mivel a Hold csak valamivel fél 9 után kel fel, akkortól érdemes figyelni - mondta az InfoRádiónak Sárneczky Krisztián, a Magyar Csillagászati Egyesület titkára.
A terhesség alatt elvégzett olcsó és egyszerű szifiliszteszt, majd a betegség kezelése megelőzné az emiatt bekövetkező újszülöttkori halálozások, valamint a halva születések több mint felét, azaz Afrikában évente mintegy 500 ezer halálesetet - állapították meg brit kutatók.
Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA különleges szoftverének segítségével hatalmas korai kelta kalendáriumot fedeztek fel egy fejedelmi sírban a Fekete-erdőben - mintegy negyven évvel a tulajdonképpeni ásatást követően.
A mai Ausztria területén, Linz közelében találkozott össze közel 40 ezer évvel ezelőtt a Neander-völgyi és a modern ember, a homo sapiens egy német kutató szerint. Alexander Binsteiner geoarcheológus szerint afelől csak találgatni lehet, hogy a két emberfajta között voltak-e erőszakos összecsapások.
Jelentős régészeti eredményeket ért el az a magyar kutatócsoport, amely a kambodzsai Koh Kerben, a X. századi elfeledett királyi fővárosban végzett feltárásokat. Belényesy Károly vezető régész az InfoRádiónak elmondta: sok mindent megtudtak az épületek körüli életről és a templomok eredeti szerkezetéről.
A hím tisztogatóhalak tesznek arról, hogy háremhölgyeik ne hízzanak el - derült ki egy brit-svájci kutatásból. Egy bizonyos mérettől ugyanis a nőstények nemet váltanak, és a domináns hímek riválisává válnak.
Még ha az erdők el is nyelik a szén-dioxidot, az újraerdősítési terveknek csak igen korlátozott hatásuk lesz az általános felmelegedésre - állítja a Nature Geoscience című folyóiratban frissen megjelent tanulmány.
Az övsömörtől szenvedő embereknél a diagnosztizálást következő évben négyszer nagyobb kockázattal fordult elő szklerózis multiplex (SM), az idegrendszert érintő autoimmun betegség, mint a kontrollcsoport tagjainál - állapították meg tajvani kutatók.
Sikerült olyan memória ki- és bekapcsolót kifejleszteniük amerikai kutatóknak, amelynek segítségével a kísérleti patkányok visszaemlékeztek olyan viselkedésükre, amelyet korábban már elfelejtettek.
Szerdán szinte az egész országban erős lesz az UV sugárzás, a Dél-Dunántúlon és a Dél-Alföldön pedig hőség várható - hívta fel a figyelmet az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ).
Spanyol kutatók előrejelzése szerint 2040-re több halálos áldozatot szed Európában a hőség, mint a hideg - közölte a Nature tudományos magazin online kiadása.
Mintegy tízezer évvel ezelőtt, amikor az ember világszerte elkezdte művelni a földet, a termesztett növény típusától függetlenül mindenhol hasonló folyamat ment végbe: csökkent az egyének magassága, és romlott egészségi állapotuk - derítették ki amerikai kutatók.
Jelenleg tragikus az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok támogatása, de jövőre több pénzt kaphat a pályázati rendszer - a többi között ez hangzott a Magyar Tudományos Akadémián a rendszer fennállásának 25. évfordulóját ünneplő konferencián.
"Meghőmérőzték" a dinoszauruszokat amerikai kutatók, akik szerint az őslények testhőmérséklete az emberekéhez volt hasonló. A kutatásokról a Science legújabb számában jelent meg tanulmány.
Ötzi, a kora rézkori vadász halála előtt alig két órával kecskehússal tömte meg a bendőjét - derítették ki a Bolzanói Múmiakutató Intézet szakemberei, akik megvizsgálták a jégember gyomortartalmát.
Valóban veszélyben Európa nyelvei? Ezzel a mottóval rendezi az Európai Nyelvtechnológiai Szövetség, a META-NET (Multilingual Europe Technology Alliance) június 27-28-án éves konferenciáját, amelyre Magyarország uniós elnöksége kapcsán kerül sor Budapesten.
Amerikai kutatók állítása szerint nyálmintából történő DNS-elemzéssel néhány év eltéréssel megállapítható valakinek a biológiai kora, amely nem feltétlenül egyezik meg kronológiai korával. A Los Angeles-i Kalifornia Egyetem (UCLA) kutatói a DNS-molekula metilációs folyamatát vizsgálták, ebből tudták ötéves pontossággal meghatározni egy-egy személy korát.
A várandósságuk alatt dohányzó anyák olyan változásoknak teszik ki magzatukat, amelyek miatt a gyerekeknél később alacsonyabb lesz az úgynevezett jó koleszterin (HDL) szintje, mely a szívbetegségek ellen védene - közölték ausztrál kutatók.
A Vörös-tenger vize egyetlen évtized alatt csaknem egy fokkal lett melegebb, derítette ki egy nemzetközi kutatócsoport műholdas adatok alapján. A tudósok szerint ez számos állat- és növényfaj pusztulását okozhatja.
Elszáguld a Föld mellett hétfőn egy aszteroida, amely közép-európai idő szerint 15 óra 26 perckor "merészkedik" a legközelebb, mindössze tizenkétezer kilométerre bolygónkhoz - jelentették be az Amerikai Űrkutatási Hivatal (NASA) szakemberei, akik szerint a hívatlan égi jövevény nem jelent veszélyt.
Elbukott egy 1-es típusú diabétesz elleni kísérleti vakcina a három fázisú klinikai kipróbálás második lépésében - közölték a teszt orvosai a The Lancet brit orvosi folyóirat online kiadásában.
Jelentősen megújul a Magyar Tudományos Akadémia kutatóhálózata, az átalakulás célja a versenyképesség és a hatékonyság növelése - hangsúlyozta Pálinkás József, az MTA elnöke, aki szerdai budapesti sajtótájékoztatóján ismertette a tervezett változásokat. Az eddigi 38 kutatóintézetből és két kutatóközpontból álló hálózat helyett hat kutatóintézetből és kilenc kutatóközpontból álló struktúra jön…
A petefészekrák genetikai hátterét vizsgáló amerikai kutatók egy feltűnően gyakran előforduló génmutációra bukkantak, ami hogy kulcsszerepet játszhat e ráktípus kialakulásában.