Szokatlanul erőteljes az Alkotmánybíróság új hangja. A jelek szerint megelégelték a huza-vonát a népszavazás ügyében. És valóban, napjainkban szinte bármeddig el lehet húzni azt az időt, amíg egy kezdeményezésből referendum lesz. Csakhogy. Először is rendesen feladták a leckét a jogtudósoknak, amikor úgy foglaltak állást, hogy döntésük mindenkire kötelező, akármilyen hatáskörben határoznak ezután. Magyarul: előírták, hogy az Országos Választási Bizottság most már adjon zöld utat a kérdéseknek. Miközben sokak szerint ezt nem tehették volna meg. És másodszor: miközben jogból, alkotmányból és törvényekből vezetik le magyarázataikat, lényegében politikai döntést hoztak. Akár tetszik, akár nem.