"Mögötted a törvény, előtted is az legyen!"... A csendőr tízparancsolata címmel megfogalmazott útmutatásával úgy vélem a rend mai őrei is elégedettek volnának". A fenti idézet az egykor neves liberális napilap cikkének indítása. Az írás ismert hadtörténész munkája, aki csaknem teljes újságoldalt szentel a Magyar Királyi Csendőrség feldicsérésére. Összehasonlítja, és példaképül állítja a kakastollasokat a Magyar Köztársaság rendőrsége elé. Nos ha van valami, ami idegen egy demokratikus ország gondolkodásmódjából, az a csendőrmentalitás. Ha van valami, ami legfeljebb elrettentő példa lehet, pontosan az, amit a Csendőrség tett és képviselt. Az igaz, hogy a Monarchia idején a csendőrség - amelytől az erőszakosság akkor sem volt idegen - intakt bűnüldöző testület. De helyzetük a Horthy-rendszerben (s a cikk lényegében erről az időszakról szól) - középiskolás tananyag! - drámaian megváltozik: egy antidemokratikus, autoriter államrendben a bűnüldözésen túl, politikai "küldetést" megvalósító testületté alakul, a velejéig átpolitizált szervezet a mindenkori horthysta kormány céljainak kikényszerítője volt.