Foci Eb: A spanyolok átgázoltak az olaszokon

2012. július 2. 10:39, Habostorta

Sporttörténelmi győzelem az Eb döntőjén A spanyol válogatott magabiztos játékkal 4-0-ra győzött Olaszország legjobbjai ellen. Ezzel újra foci-Eb-t nyertek. Történetük során nyolcadik alkalommal csapott össze nagy tornán az olasz és a spanyol válogatott. A lengyel-ukrán közös rendezésű Európa-bajnokság döntőjét megelőzően Vicente del Bosque együttesére nehezedett talán a nagyobb teher, hiszen a spanyol szurkolók számára csak a győzelem számított elfogadható eredménynek. A címvédőt az Eb-t megelőzően is az egyik legnagyobb esélyesként kezelték, Iniestáék sokpasszos játéka ezúttal azonban meglehetősen kevés gólt eredményezett.Az olasz drukkerek ezzel szemben már azt is hatalmas eredménynek tartották, hogy együttesük bejutott a kontinenstorna döntőjébe. A squadra azzurra egyre meggyőzőbb játékkal menetelt a finálé felé: előbb büntetőkkel az angolokat ejtették ki, majd az elődöntőben Balotelli két találatával a németeket is hazaküldték. A botrányoktól sem mentes fiatal csatár a mérkőzés után azt ígérte, hogy a döntőben négy góllal veszi ki a részét az olaszok sikeréből. Ennek ellenére a spanyol gárda kezdett veszélyesebben, az első komolyabb lövésre a 10. percig kellett várni, akkor Xavi tüzelt a kapu fölé.       Négy perccel később a címvédő már sikerrel mattolta az olasz védelmet: Iniesta indította Fabregást, aki az alapvonalról remekül emelte be a labdát, amit David Silva fejelt az üres kapu jobb felső sarkába (1-0).Pirlo révén azonnal válaszolhattak volna az olaszok, a középpályás szabadrúgása azonban levágódott a sorfalról. A gól után nem álltak vissza védekezni Prandelli mester tanítványai, a 33. percben Cassano lövését öklözte ki Iker Casillas, 5 perccel később pedig Balotelli bombázott a kapu fölé. Az első félidő csattanóját viszont ismét a spanyolok szolgáltatták: Xavi hajszálpontos indítását Jordi Alba szelídítette meg, majd magabiztosan lőtte a labdát Buffon mellett a kapuba a 41. percben (2-0).       A második félidőre elszántabban futottak ki az olaszok, Di Natale 6 perc alatt kétszer is remek helyzetbe került, de nem tudta kihasználni a lehetőségeket. Egy óra elteltével újabb csapás érte a squadra azzurrát, miután Thiago Motta sérülése miatt emberhátrányba kerültek. Prandelli szövetségi kapitány azért nem tudta pótolni a játékost, mert elfogytak a cseréi.A csereként beállt Fernando Torres a 84. percben gondoskodott arról, hogy a spanyol válogatott a címvédés mellett újabb rekordot döntsön: találatával az első olyan játékos lett, aki két Eb-döntőn is eredményes volt (3-0). A kegyelemdöfést a szintén csere Juan Mata adta meg, aki Torres passzát értékesítette, és kialakította a döntő 4-0-ás végeredményét. A spanyolok 1964 és 2008 után harmadszor nyertek Európa-bajnokságot, ezzel utolérték Németországot az Eb-k történetének élén. (Forrás: MTI, Telesport)