Szükség van egy olyan jobboldali magyar pártra, amire a konzervatívok is szavazhatnak, és amely csatlakozni tud majd az Európai Néppárthoz, ahonnan szerinte „kirakták a Fideszt”. Ezért Márki-Zay Péter továbbra is fenntartja szándékát, hogy pártot alapít.
Országszerte tarolt a Fidesz, a hétvégi voksolás révén a Márki-Zayt támogató Egységben Magyarországért pártkoalíció huszonegy politikusa veszítette el a mandátumát. Néhány helyen egészen magas arányú győzelmet zsebelhetett be a Fidesz–KDNP közös jelöltje, de akadt olyan körzet is, ahol csak néhány tucatnyi voks döntött.
Talán az egész választás legmegdöbbentőbb eseménye annak vége volt. Egyetlen ellenzéki párt képviselője sem állt ugyanis színpadra Márki-Zay Péterrel, mikor köszönőbeszédét mondta, a miniszterelnök-jelölt mögött csak hét gyereke és felesége volt.
A 106-ból van több választókerület, ahol matematikailag még nem dőlt el a választás. Tehát elvileg a kormánypártok veszíthetnek a 135 mandátumból, de akár szerezhetnek is.
Egyebek mellett azt írták, hogy az előválasztás és az összefogás stratégiája megbukott, illetve hogy a Fidesz elégtételt vett a 2019-es önkormányzati választás gyengébb eredményéért, és visszahódította az akkor elveszített települések javát.
Hogyan jutottunk a fesztiválra hajazó győzelmi buli ígéretétől odáig, hogy az ellenzéki szövetségesek háromnegyede hazamenekült? Mikor kezdett táncolni Bayer Zsolt? Ki mondta el élete legjobb beszédét? Ilyen volt testközelből az ellenzéki eredményváró, a kortárs magyar belpolitika egyik legszomorúbb eseménye.
A vidék a Fideszé, de még erősödhet Budapesten is. Az Alapjogokért Központ, a Nézőpont és a Századvég vezetői értékelték a választást, és kijelölték az értelmezési irányokat.
Úgy tűnik, József- és Ferencvárosban egy baloldali jelöltnek sikerült bevinnie a régi jobbikos szavazókat az összefogásba. Minek köszönhető ez, és hogyan tovább?