Mitől van minden részecskének tömege? Mi történt az ősrobbanás pillanatában? A választ egy elmélet adta meg, de a bizonyítékot csak évtizedekig tartó ádáz keresés után sikerült meglelni, az elmélet pedig Nobel-díjat ért.
A legtöbbeket talán nem éri meglepetésként: a kormány „erőből”, vagyis törvénymódosítással venné el a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) kutatóintézeteit – fittyet hányva a tudósok véleményére, a szakmai érvekre. Emlékezzünk csak: az indok sokáig az volt, hogy a kutatóhálózat nem elég eredményes, ezért javítani kell rajta (s mi más jelenthetne nagyob
A sportpszichológusok tevékenységi köre ma már túlmutat azon, hogy a szakember segít a sportolónak elviselni a rá nehezedő nyomást. A feladatkörök kitágultak, és ma már a profivá válás sok részletében segíthetik a sportolókat.
Emberi beavatkozás nélkül, magától. A DataGrid japán cég fejlesztette ki a mesterséges intelligenciát, amely 'megtanulja' a tökéletes emberi képalkotást.
Veszélynek észlelték a drónt, korábban nem hallható hangot adtak ki, majd elrejtőztek a sárgahasú szavannacerkófok a Szenegálban végzett vizsgálat során. (Zöldzóna)
A hét óránál kevesebb és a kilenc óránál több alvás is negatívan befolyásolja a kognitív teljesítményt, így a vizuális memóriát és a reakcióidőt is – állapította meg a University College London (UCL) új kutatása. (Tudomány)
Barabási Albert-László magyar származású világhírű fizikusnak, hálózatkutatónak ítélték oda a 2019. évi Bolyai-díjat. Az elismerést Áder János köztársasági elnök adta át a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Dísztermében rendezett szerda esti ünnepi gálán.
Háromdimenziós endoszkóppal végrehajtott speciális billentyűrekonstrukciós nyitott szívműtétet hajtottak végre a budapesti Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézetben. (Tudomány)