Az idei volt globálisan a második legmelegebb november a mérések kezdete óta – állapította meg az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal. A 2020-at értékelő előzetes éghajlati jelentés szerint pedig a legmelegebb három év között lesz az idei.
Gyógymódokat, életminőséget javító újításokat és diagnosztikai módszereket is fejlesztettek idén egyéb betegségekre fókuszálva: év végi számvetésként érdemes ezeket is áttekinteni, hisz nem állt meg a tudományos élet a koronavírus idején sem.
Szilveszter napján lett egy éve, hogy Kína jelentette a WHO-nak az első koronavírusos eseteket: akkoriban ismeretlen eredetű tüdőgyulladésként aposztrofálták a fertőzést, amelynek működését még ma sem értjük teljesen.
Rabszolga-kereskedelem színhelye volt, később itt állt a városháza, és George Washington is ehelyütt tette le az esküjét, a Wall Street mégis a tőzsde, a pénzvilág jelképévé vált. Viharos története számos érdekességet tartogat. A mindössze 600 méteres utca Manhattanben legendák szülőhelye, felemelkedések és bukások színtere, üzletemberek, kereskedő
A karib-tengeri Saint Vincent és a Grenadine-szigetek lakóinak egy részét evakuálásra szólították fel, mert a La Soufriére vulkán 24 órán belül kitörhet.
A tavalyi év legfontosabb környezetvédelmi hírei, történései és katasztrófái, aggasztó jelentések a klímaváltozásról és a természeti sokszínűség csökkenéséről.
Mint minden ünnephez, szilveszterhez és az újévhez is szokások, hagyományok és hiedelmek kötődnek, ezek közös célja egészséget és bőséget varázsolni az új évre, és elűzni a balszerencsét, az ártó szellemeket.
Egy évtizedes halászati tilalom lépett életbe az Ázsia leghosszabb folyójának számító Jangce főbb vizein pénteken. A tilalmat időszakot ünnepélyes ceremóniával kezdték meg csütörtökön Hupej tartomány székhelyén, Vuhanban – jelentette a Hszinhua kínai állami hírügynökség. A Kína középső területeinek vizeit összegyűjtő Jangce Tibetből ered és Sanghaj
Bankárdinasztiák, ipari- és ingatlanmogulok alkották az 1900-as évek leggazdagabbjainak táborát. Ám ekkor még nem készültek „leg-listák”, csupán a budapesti cégjegyzékekből lehet következtetni a vagyon mértékére. Érdemes a levéltári adatokat böngészni, igazi csemegéket lehet találni. Sajnos sem a századfordulón, sem a harmincas években nem készült
Az evolúció változatos stratégiákkal gondoskodik a téli túlélésről, a cinke például ragadozóvá válhat, az alvó sün testhőmérséklete pedig fagypont alá csökkenhet.
A koronavírus-járvány elmúlt egy évére visszatekintve a kutatók azon töprengenek, vajon volt-e olyan pillanat, amelyben beavatkozva megállíthatták volna a járványt, illetve azzal is foglalkoznak, mit tanulhatunk annak eddigi történetéből.
A jászkeszeg (Leuciscus idus) kapta a legtöbb szavazatot a Magyar Haltani Társaság által hagyományosan meghirdetett és szilveszter napján lezárult év hala közönségszavazáson. Harka Ákos elmondta: a szervezet honlapján rendezett közönségszavazásra december 31-én délig 7683 szavazat érkezett, ennek alapján alakult ki a végeredmény. A közepes és nagyo
Saját magam mindig tudtam, hogy amit csinálok, az fontos, de semmilyen kitüntetésre nem vártam, nem a díjakért dolgozom – hangsúlyozta Karikó Katalin, a BioNtech cég alelnöke a Kossuth Rádió csütörtöki adásában. Karikó Katalin kapta meg először a Közmédia Év Embere Díjat. A biokémikus szabadalma alapján fejlesztették ki a koronavírus okozta Covid-1
Prószéky Gábor nyelvész-matematikus szerint az ember számára a gépek cselekvése ma már nem felfogható, ez lehet az évtized egyik nagy tudományos tanulsága.
A Magyar Száraz-Andok Klímamonitoring Program elindítói, Nagy Balázs és Heiling Zsolt munkájuk elismeréseképp a Magellán-szoros felfedezésének 500. évfordulója alkalmából alapított díjat vehették át Chile magyarországi nagykövetétől.
A teakereskedelem fellendítette a brit kapitalizmust, Kínát viszont évszázados mélységbe taszította. A történészek szerint holland kereskedők szállítottak először Európába tea leveleket 1609-ben, azonban az 1700-as évek végére az Angol Kelet-Indiai Társaság dominálta már a piacot – állami monopóliumot élvezve. A 18. században a tea szimbolizálta a
Közel harminc évig tartó teljes bénultság után Robert Chmielewski az agyába ültetett elektródák és a végtagjaira felszerelt robotprotézisek segítségével életében először kést és villát használva megebédelhetett.
2020 legfontosabb tudományos eredményei Több szempontból is nehéz év volt a 2020-as. A COVID-járvány százezrek életére volt nagy hatással, teljesen eluralta a sajtót és sokakat érzelmileg borúlátóvá, pesszimistává tett! Ugyanakkor az elmúlt tizenkét hónap sem telt esemény nélkül a tudományos világ számára. Némi felüdülést hozhat tehát, a tudományt
A maszkviselést a pandémia második évében is tanulnunk kell még, habár a kezdeti időkhöz képest sokat fejlődött az, ahogyan és amilyen gyakran megfelelő eszközzel védjük magunkat és másokat a koronavírustól.