A Toyota Land Cruiser önmagában is fogalom, az 1960-ban debütált, egészen 1984-ig gyártott 70-es széria pláne az, egy 1979-es, idén 40 éves példány pedig igazi kincs.
Már számtalanszor bebizonyosodott, hogy a ’nagyobb jobb’ állítás enyhén szólva is idejét múlt egyszerűsítés, a kerekek műfaja pedig nem feltétlenül kivétel ez alól. Persze egy nagy, keskeny felni a hozzá illő gumival tud hatékony lenni, de már a mai 18-20 colos kerekek is indokolatlan terhet rónak a futóműre és a pénztárcára – pedig hol van még inn
Vegyél egy hatalmas katonai terepjárót, rajzold tele aszimmetrikusan egyenes vonalakkal és pakold meg annyi luxussal, hogy az már egyértelműen giccses legyen. Így szól a recept a világ legdrágább SUV-jához, de már emiatt is érdemes beszélni a Karlmann Kingről.
Egy autó karosszériájának sajátosságaiból eredően számos holttér nehezíti a sofőrök életét. Az egyik vezető elől rejtőzködő terület az első tetőoszlop mögött bújik meg, de már erre is van megoldás.
2500 kilogrammnyi Mercedes-Benz. Ez alapján mindenki valószínűleg az autógyártás egyik csúcsát, egy hosszított V12-es S-osztályt lát maga előtt, de itt ennél is fontosabb modellről van szó. Az EQC nem csak tömegével nyom többet a latba a tekintélyes luxusautónál, hanem fontosságával is: míg az egyik egy letűnt kor újonnan utoljára megvásárolható em
A Ford Explorer friss töréstesztjén most tökéletesen látszik, hogy az alapvetően amerikai modellként élő Explorer új generációját már európai igények szerint fejlesztették.
Tető? Minek? Szélvédő? Túlértékelik. Nem kell szűrő a vezetéshez. Valami ilyesmi filozófiát követett a McLaren, amikor megalkotta az Elvát – a szuperautót, amelyet garantáltan megnéznek olyan környéken is, ahol a több száz milliós modellek az utca szerves részét jelentik.
Csomagszállító drón, egyedileg szabályozott kerékagy-motorok, átlátszó VR kijelző. Most még szinte elképzelhetetlen hogy az előbb említett szavak egyszer valósággá váljanak, ám a Lexus koncepcióautójában ezek már csak ránk várnak.