2021. november 14. vasárnap

nov. 14
6:12
Erőszak a kapcsolatban: sötét hatalmi játszma (Tudás.hu)
Amikor a kapcsolati bántalmazás szóba kerül, sokan még mindig úgy hiszik, hogy az egyenlő a fizikai erőszakkal. Valójában a tényleges erőszaknál gyakoribb a rejtett bántalmazás, annak teljes eszköztárával: a titkolózással, mellébeszéléssel, a verbális fenyegetéssel, figyelemmegvonással, a vádaskodással, a hibáztatással, a bűntudat keltéssel. Mindez
nov. 14
8:21
Mutatjuk, milyen a tünetekre figyeljen, ha cukorbetegségre gyanakszik (hirado.hu)
A cukorbetegség a leggyakoribb krónikus anyagcsere betegség, arról, hogy hogyan lehet a tüneteket felismerni és megfelelően kezelni, Soltész Erzsébet diabetológussal beszélgettünk a diabétesz világnapján.
nov. 14
8:36
Kiderült, miért nem tudnak egyesek megfertőződni a koronavírussal (Infostart)
Egyes emberek T-sejtes immunválasszal miatt gyorsan semlegesítik a testükbe került vírust, így történhet meg, hogy bár ki voltak téve a fertőzésnek, mégis negatív teszteredményt produkálnak.
nov. 14
10:18
Kórházak szemetelték tele az óceánokat a pandémia alatt (Infostart)
A védőeszközök használata miatt globálisan problémát okoz az eldobott kesztyűk és maszkok környezetszennyezése: 26 ezer tonna hulladék már az óceánokban landolt.
nov. 14
10:18
Megnyílt a szegedi lézeres kutatóintézet interaktív látogatói tere (Tudás.hu)
Muzeális és a közelmúltban is használt optikai eszközökkel, a fizika törvényszerűségeire rávilágító játékokkal és az intézmény történetét, tevékenységét bemutató interaktív alkalmazásokkal várja az érdeklődőket a szegedi lézeres kutatóintézet, az ELI-ALPS interaktív látogatói tere, melyet szombaton adtak át. A megnyitón a nagy intenzitású, ultraröv
nov. 14
11:48
Kiderült, mikor nagyobb az esély a mellrák áttétképzésére (Infostart)
Jelenleg az emlőrák a leggyakoribb daganatos megbetegedés a világon.
nov. 14
12:27
Óriáslajhár helyett gigadinót találtak (hirado.hu)
Egy korábban ismeretlen dinoszaurusz-faj csontjaira bukkanhattak Brazíliában. Egy másfél méteres combcsontot is felszínre hoztak, és azt feltételezik, hogy nagyjából 18 méteres lehetett a dinoszaurusz.
nov. 14
13:06
„Amit az itt élők, az ide látogatók láttak, az örökre megmarad a fejükben” – magyar szemmel a klímacsúcsról (SzMo)
Zöld aktivistaként járta egy hétig Glasgow-t Ferenczi István és felesége, Tracey Wheatley. Azt mondják, klímaigazságosság nélkül nem lesz igazi változás.
nov. 14
15:12
Glasgow-i klímacsúcs – Az előző klímacsúcsnál több mint kétszer nagyobb volt a glasgow-i szénkibocsátása (Tudás.hu)
A brit kormány ugyan elkötelezte magát arra, hogy az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményének Glasgow-ban zajló 26. ülését (COP26) szén-dioxid-semlegessé teszi, a pénteken befejeződő tanácskozás szénkibocsátása azonban több mint kétszer nagyobb lesz – több mint 102 ezer tonna – a két évvel ezelőtt Madridban tartott hasonló klímacsúcsnál. Ez egyenl
nov. 14
17:30
Hét megoldási lehetőség a klímaváltozás megfékezésére (Infostart)
A COP26 találkozó célkitűzéseinek teljesítésével az országok sokat tehetnek azért, hogy sikerüljön 1,5 Celsius-fok alatt tartani bolygónk felmelegedését az iparosodás előtti értékekhez képest.
nov. 14
18:00
Másképp lehet a zsírfogyasztás a stroke kockázata, mint eddig hittük (Infostart)
Nem az elfogyasztott zsír mennyisége a döntő, derül ki egy friss kutatásból.
nov. 14
18:30
Feltérképezték Kanada szénraktárait (Tudás.hu)
Kanada szénraktárainak feltérképezésével a hamiltoni székhelyű McMaster Egyetem tudósai kiderítették, hogy mennyi szenet rejt az észak-amerikai ország ökoszisztémája, adataikból az is kiderül, hogy ha megzavarják ezen szénben gazdag térséget, az jelentős hatással lehet a globális klímaváltozásra. Az egyetem távérzékelő laboratóriumának mérései szer
nov. 14
19:18
Elég oxigén van a Holdon, hogy évezredekig életben tartsa a Föld lakosságát (SzMo)
A világűr megismerésén túl, azon is dolgoznak a tudósok, hogy más bolygók erőforrásait hatékonyan tudjuk felhasználni.
nov. 14
22:00
A Földtől való elszigeteltség változásokat okozhat az űrkolóniák otthoni kommunikációjában (SzMo)
Az emberiség számára teljesen idegen hogyan tudunk alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez, például a kommunikáció területén. Most itt vannak a legfrissebb tanulmányok a témában.
nov. 14
22:12
A Földtől való elszigeteltség változásokat okozhat az űrkolóniák kommunikációjában (SzMo)
A küldetés résztvevői egyre kevesebbet kommunikálnak az irányítással, viszont egyre közelebb kerülnek egymáshoz, erre jutott egy új tanulmány.

Keresés