2020. január 29. szerda

jan. 29
7:21
Ötvenhárom éve szörnyű tragédiához vezetett az első Apollo-küldetés (Rakéta)
Egy hónappal azután, hogy a Szovjetunió embert küldött a világűrbe, John F. Kennedy amerikai elnök meghirdette az Apollo űrkutatási programot, 1961. május huszonötödikén. Mivel az USA jócskán lemaradt az oroszokhoz képest, ezért a vezetőség mintegy visszavágásképp eldöntötte, hogy az évtized végéig űrhajósokat juttat a Holdra. Hatalmas erőforrások
jan. 29
8:21
Van egy európai ország, ami már idén 100%-ban megújuló erőforrásokból fedezheti az energiaszükségletét (Rakéta)
A világon egyre több ország állít fel világos klímacélokat, amiknek a karbonlábnyom csökkentése mellett általában része a megújuló energiára való teljes áttérés is. Ám amíg a legtöbb ország egyelőre küszködik a célok teljesítésével, Skócia remek úton halad afelé, hogy akár már az idén kizárólag megújuló energiából fedezzék az ország energiaigényét.
jan. 29
9:21
Altered carbon: egy forradalmian új módszerrel bármiből grafén állítható elő (Rakéta)
A grafén az elmúlt évtizedek során felfedezett anyagok csoportjának egyik legértékesebb és legsokoldalúbban felhasználható tagja. Eddig az előállítása meglehetősen költséges volt, de most a helyzet villámgyorsan megváltozhat.
jan. 29
11:57
Bartolomeo a Nemzetközi Űrállomásra készül (Adó1százalék)
A kísérleti platform tervezett márciusi csatlakozása lehetőséget teremt például a földfelszín tanulmányozására, de a környezettel és az éghajlattal kapcsolatos mérésekre is.
jan. 29
12:30
Már születés előtt elkezdődhet a Parkinson-kór (Adó1százalék)
Amerikai kutatók olyan gyógyszereket is teszteltek, amelyek esetleg visszafordíthatják az évtizedekig észrevétlen rendellenességet.
jan. 29
12:32
Újrahonosíthatják a világ leggyorsabb szárazföldi állatát Indiában (Adó1százalék)
A gepárd vadon élő példányai már évtizedekkel ezelőtt kihaltak az országban.
jan. 29
12:34
Növényevő állatok segíthetnének késleltetni az olvadást és legelővé alakítani a tundrát (Adó1százalék)
Nagytestű növényevő állatok betelepítésével helyre lehetne állítani az északi-sarki tundra egykori mamutlegelőinek ökoszisztémáját, és mérsékelni a globális felmelegedés hatásait – vélik az Oxfordi Egyetem kutatói.
jan. 29
13:27
Ausztrál kutatóknak elsőként sikerült előállítaniuk a koronavírust laboratóriumi körülmények között (SzMo)
Az orvosok szerint ez a másolat kontrollként szolgálhat a teszteknél és 'gyökeres változást hozhat a kórmeghatározásban'.
jan. 29
14:15
Fontos a környezetvédelem, de a Coca-Cola azért marad a műanyagpalacknál (Rakéta)
A Coca-Cola Davosban, a Világgazdasági Fórumon osztotta meg nézeteit a műanyagpalackokról – ezek szerint a műanyagpalack egyelőre marad, mert a vásárlói igényeket ki kell elégíteni, de azért a környezetvédelmet és a fenntarthatóságot is fontosnak tartják.
jan. 29
16:21
Megváltoztathatja a gyerekek agyszerkezetét a légszennyezettség (Adó1százalék)
Amerikai kutatók megállapították, hogy ha egy gyerek a korai éveiben forgalmas környéken, erősen szennyezett levegőnek volt kitéve, az tizenkét éves korára agyszerkezeti elváltozásokat okoz.
jan. 29
16:24
Úgy néz ki, vége az automobilizmus korának (Rakéta)
A Bosch-csoport CEO-ja szerint alighanem megindult lefelé a lejtőn az autógyártás volumene.
jan. 29
17:12
Örök éjszaka és örök nappal uralkodik a legforróbb bolygón (Rakéta)
A KELT-9b majdnem háromszor akkora, mint a Jupiter, de csak fele olyan sűrű. Ennek pedig az az oka, hogy a bolygó átmérője nem túl nagy ugyan, de a rendszer napjából áradó, extrém forró sugárzás valósággal felfújta a planéta légkörét.
jan. 29
17:27
Pápaszemes pingvin kelt ki a Szegedi Vadasparkban (Adó1százalék)
A szürke tollazatú fiókát a harciassága miatt a viszályt teremtő északi istenségről, Lokiről nevezték el.
jan. 29
18:00
Ritka vérbetegséget sikerült kezelni egy új génterápiával több betegnél is (SzMo)
A génszerkesztésnek köszönhetően a betegeknek nem kell már megelőző antibiotikumokat szedniük, hogy megvédjék magukat a fertőzésektől.
jan. 29
18:57
Hogyan készítik a méhek a mézet? (Rakéta)
A koronavírustól ugyan nem véd meg minket, de sok más szempontból nagyon hasznos mézet fogyasztani. De pontosan hogyan is készítik  a mézet az állatvilág kémikusai?
jan. 29
19:09
Mesterséges szívizom válthatja ki a transzplantációk egy részét (Rakéta)
Az eljárás lényege, hogy nem a szívet helyettesítik egy másik, egészségesebb szervvel, hanem az eredetit "gyógyítják meg". Ezt úgy érték el, hogy a sérült részre lebomló lapokat helyeztek, mely szívizomsejteket tartalmaztak.

Keresés