2020. március 15. vasárnap

márc. 15
7:06
Agyunk növekedését matematikai szabályok vezérlik, és már ismerjük őket (Rakéta)
A kutatók fejlett mikroszkópia és matematikai modellezés segítségével felfedeztek egy mintát, amely a síkféreg agy idegeinek növekedését szabályozza. A tudás felhasználásával akár a test más részein is beindítják a sejtnövekedést. Ez előkészítheti az utat a mesterséges szövetek és szervek biomérnöki előállításához.
márc. 15
8:12
Jó hír a Skype felhasználók számára: a Microsoft kibővíti a platform elérhetőségét március végétől (Rakéta)
A videóchat otthonról dolgozáshoz is ideális, de most kivételesen nem a koronavírusról van szó. A Teams és a Skype közti határ megnyitását régóta ígéri a Microsoft és most valóban elérhetővé válik.
márc. 15
10:06
A teknősök összekeverik a műanyag és a táplálék szagát, ami végül halálukat okozza (Rakéta)
Amerikai kutatók egy ideje már foglalkoztak a kérdéssel, miszerint miért eszik meg a teknősök az útjukba kerülő műanyagot, és úgy tűnik, most sikerült megfejteni: az élőlények pontosan úgy reagálnak a műanyag illatanyagaira, mint a zsákmányuk szagára.
márc. 15
11:07
Az egyetlen ember, aki helikopterrel ment a Mount Everestre (Rakéta)
Ha feltennénk a kérdést, vajon leszállt-e valaha is bárki a világ legmagasabb hegycsúcsán, a többség valószínűleg kapásból rávágná, hogy nem. És ha az Airbusnak nincs egy eléggé elvetemült tesztpilótája, igazuk is lenne.
márc. 15
11:33
Melyik védőmaszk mire jó, mi az az FFP3, kell-e nekem olyan? (Rakéta)
Sokat hallottunk az utóbbi napokban a védőmaszkokról, de arról keveset, hogy milyen típusai vannak és hogy a koronavírussal kapcsolatban van-e értelme használni valamelyiket. Utánanéztünk, mi az igazság.
márc. 15
12:09
A legújabb kutatások szerint a hosszútávú memória törölhető - egyszerűbben, mint eddig gondoltuk (Rakéta)
A traumatikus emlékeket a természetes fény megvonásával tették semmissé a kutatók az állatokon végzett tesztek során.
márc. 15
12:33
„A matematika láthatatlanul vesz minket körül” (Adó1százalék)
Több mint harminc éve március 14-én tartják a nemzetközi pí-napot, amely idén először a matematika világnapja is, és ezen a napon jelent meg Mosóczi András könyve is, A gondolkodás forradalma címmel.
márc. 15
14:39
Az Nvidia felhívja a PC-s játékosokat, hogy segítsenek a koronavírus elleni küzdelemben (Rakéta)
A Folding@home új projekteket indított a koronavírus tanulmányozására. A program összekapcsolja a számítógépeket egy olyan nemzetközi hálózattal, amely elosztott számítási kapacitást használ a hatalmas számítási feladatok megoldására - egy olyan feladatra, amiben a játékokos számára épített GPU-k nagyon jók. Segítsünk mi is a vírus leküzdésében!
márc. 15
15:03
Meghalt az első koronavírusos beteg Magyarországon (Rakéta)
Egy 75 éves férfi vesztette életét, hivatalosan ő a járvány első hazai áldozata.
márc. 15
15:12
Kongatják a vészharangot: 15 év múlva összeomolhat a Föld egyik nagy ökoszisztémája (Infostart)
Az első összeomlás 15 év múlva jöhet.
márc. 15
16:00
Koronavírus: ez vár ránk - brutális prognózis a magyar kutatótól (Infostart)
Barabási Albert-László írása a járványról.
márc. 15
16:06
A matek mentheti fel a patkányokat a pestis-vád alól (Rakéta)
A bubópestis (egyéb neveken: dögvész, mirigypestis) egyike azoknak a betegségeknek, melyet a Yersinia pestis nevű baktérium okoz. (A másik két betegség a szeptikémiás pestis és a tüdőpestis.) A fekete halál elnevezés onnan származik, hogy miután a bőr oxigénfelvételében zavar keletkezik a betegség miatt, akkor sokszor sötétkékre színeződik.
márc. 15
17:06
Koronavírus: miért betegszenek meg kevésbé a gyermekek? (SzMo)
A Yale egyetem kutatója és más szakértők arra gyanakszanak, hogy a titok nyitja a gyermekek immunrendszerének reagálásában lehet.
márc. 15
18:48
A The Atlantic szerint a hivatalos USA koronavírus esetszám valótlan, a kevés teszt miatt (Rakéta)
Az amerikai koronavírus-fertőzésekről szóló adatok annyira hamisak, hogy a kitörés számszerűsítése inkább elhomályosítja, mintsem megvilágítaná a valós képet - mutat rá a The Atlantic elemzése.
márc. 15
21:30
Magyar világszabadalmat tesztelnek az űrben (Infostart)
Élettartamának felénél jár a december 6-án pályára állított két magyar műhold, az ATL-1 és a SMOG-P. Mindkettő folyamatosan küldi az adatokat a Földre. Az InfoRádió Szigma - a holnap világa című magazinműsorának nyilatkozva Temesi Ottó, az ATL-1 műhold anyagtudományi kutatását végző H-Ion Kft. kutatás-fejlesztési igazgatója beszélt a részletekről.
márc. 15
21:51
Becsapott múzeum: a Washingtonban őrzött holt-tengeri tekercstöredékek mindegyike utánzat (Adó1százalék)
A Washingtoni Bibliamúzeum tavaly bejelentette, az általuk őrzött Holt-tengeri tekercs-töredékek közül öt hamisítvány. Mára kiderült, mind a tizenhat darabkájuk huszadik századi utánzat.

Keresés