Az olasz kenyérlepényt egyszerű elkészíteni, ugyanakkor sokféleképpen lehet variálni. Ezúttal a levendulás focaccia elkészítésének menetét tanuljuk meg. Nézzük hát, hogy milyen hozzávalókra van szükség az elkészítéséhez!
Ha szeretjük a levendulát és a créme bruléet, akkor biztosan el fog bűvölni ez a desszert! Tanuljuk meg, hogy hogyan kell elkészíteni ezt a francia különlegességet, ami biztosan az egész család kedvence lesz.
A levendulát évszázadok óta használják gyógyításra. Egykor létfontosságúnak tartották, hogy minden házban legyen belőle. Mindenre használták az idegbetegségek kezelésétől kezdve az izomfájdalmak és a ficam gyógyításáig, a nyugodt alvás előmozdításától a reumás fájdalmak, a migrének és a szorulás enyhítéséig, sőt étvágyhozóként is alkalmazták.
Az előző részben részletes leírást adtunk a levendula gyógyhatásairól, ebben a részben pedig azt mutatjuk be, hogy hogyan készíthetjük el a saját levendulás krémünket, és más érdekességeket.
Ezek a levendula sütemények mesések! Szinte bárki el tudja őket készíteni, és biztosan új ízt visznek a hétköznapokba. Nézzük akkor, hogy hogyan kell elkészíteni ezt a levendulás édességet.
A legtöbb ember azért termeszt mangófát, mert egyszerű nevelni és gondozni őket. A megfelelő területen a mangó termesztése nem kerül semmilyen erőfeszítésbe, de ez nem jelenti azt, hogy nem igényel semmilyen munkát. Nézzük, hogy mire kell oldafigyelni a mangó termesztésénél!
Az előző részben arról kaphattunk fontos információkat, hogy hogyan válasszuk ki a mangó csemetéket. Ebből a részből pedig azt tudhatjuk meg, hogy hogyan kell magról mangót termeszteni. Az eljárás meglehetősen egyszerű, így bárki termeszthet mangót.
Elérkeztünk a mangófa termesztésének az egyik fő eleméhez: a metszéshez. Mint általában minden fát, a mangófát is metszeni kell, ha azt szeretnénk, hogy formás és kis termetű legyen. Ha viszont szeretjük a hatalmas fákat, akkor elég csak egyszer-kétszer megmetszeni, és aztán hagyhatjuk szabadon nőni.
Mivel a konyha a ház központi része, egyre elterjedtebbek a környezetbarát megoldások a konyhában is. Ide tartozik többek között az energiatakarékos ételkészítés és takarítás, a természetes étkezés és a mérgező kémiai szerek kerülése az egészséges konyha érdekében.
Ez egy újabb ízletes hús, ami biztosan mindenkinek ízleni fog. Különlegessége a levendula érdekes ízében rejlik, amit nem használunk gyakran a konyhában. Nézzük, hogy hogyan kell elkészíteni ezt a levendulával ízesített húst!
Vannak hivatalos magyarázatok és meghatározások, amelyek választ adnak a ˝Mi a permakultúra?˝ kérdésre, de tapasztalataink szerint ezek mindig zavarba ejtik az embereket, ezért most megpróbáljuk érthetőbben elmagyarázni.
A permakultúrában használatos növényeknek nincs botanikai meghatározásuk vagy megnevezésük. Amikor a permakultúrában használatos növényekről beszélünk, azokra a növényekre gondolunk, amelyek népszerűek a permakultúra tervezésben, mert elősegítik a fenntartható kert kialakítását.
Az ananászt nevetségesen egyszerű termeszteni, és a világ bármely részén megterem. Ez azért lehetséges, mert az ananász az egyik olyan trópusi gyümölcs, ami cserépben is nagyszerűen nő, ami azt jelenti, hogy akár bent is lehet nevelni.
Az ananászt meglehetősen könnyű termeszteni, ha odafigyelünk egy pár alapvető dologra. Az előző részben az ananász ültetését tárgyaltuk, ebben a részben pedig arról lesz szó, hogy mennyi tápanyagra van szüksége ahhoz, hogy bőséges termést hozzon.
A görögdinnye termesztéséhez nagy helyre, sok napra, vízre és tápanyagra van szükség. Ezeknek a dinnyéknek mohó, kúszó indáik vannak, akárcsak a tökfélék családjába tartozó többi más növénynek is (cukkini, tök, uborka).
Azt már tudjuk, hogy a görögdinnye sok gondozást és odafigyelést igényel, de ha szeretjük a görögdinnyét, akkor ezek a nehézségek nem tántoríthatnak el bennünket. Most azt nézzük meg, hogy milyen tápanyagra van a görögdinnyének szüksége, illetve, hogy mikorra várhatjuk a virágzását és az első termést!
A görögdinnye sikeres termesztése nem csupán a gondozástól függ. A görögdinnyék hajlamosak bizonyos betegségek elkapására, és a kártevők sem kímélik őket. Nézzük, hogy hogyan előzhetjük meg a problémákat, illetve mit tehetünk ezek ellen!
A banán termesztése nem igényel nagy erőfeszítést, de ehhez arra van szükség, hogy egy pár dolgot már az elején gondosan elvégezzünk. Nézzük meg, hogy mire van szükség a sikeres banántermesztéshez!
Az első részben a banán növekedéséről volt szó. Rendben, most már tudjuk, hogy mi történik, amikor a banán nő, de hogyan kezdjük el a termesztését? Ez a cikk többek között erre a kérdésre ad választ.
A banánok elpusztulásának a leggyakoribb oka a víz hiánya. A leggyakoribb ok pedig, amiért nem terem: a tápanyag hiánya. Lássuk, hogy melyek a leggyakrabban elkövetett hibák a banánok gondozását illetően!
A kesuk termesztése egyszerű, mert úgy nőnek, mint a gaz, de az igazi kihívást a kesu pirítása jelenti. Na, de amíg eljutunk a kesudió pirításáig, addig még sok van hátra. Kezdetnek például ott van az a tény, hogy a kesu fát először el kell ültetni. Lássuk hát, hogyan is kell kesu fát termeszteni!
A kesuk homokos talajban érzik magukat a legjobban. Mint tudjuk, a homokos talaj nem tartja a vizet, és általában nem is termékeny, ezek a fák mégis jól fognak fejlődni benne minden különösebb gondozás nélkül.
A papaját (Carica papaya) könnyű termeszteni, ha már tudjuk, hogy hogyan kell. Emellett gyorsan hoz termést, és egész évben van rajta gyümölcs. Felhasználható éretten vagy zölden, a tyúkok is megeszik és mindemellett szép is. Próbáljuk meg magról nevelni!
A papajáknak nagy, lágy levelük van. Meleg időben nagyon sok víz elpárolog belőlük, így sok vízre van szükségük. Sajnos a papaják nagyon érzékenyek a gyökérrothadásra, különösen a hidegebb időszakokban. Nézzük, hogy mire kell még figyelni a papaja termesztése közben!
Az előző részekből megtudtuk, hogy hogyan kell papaját termeszteni magról, és hogy hogyan gondozzuk őket ahhoz, hogy egész évben legyen papajánk. Ebben a részben a papaját érintő betegségekről lesz szó és arról, hogy hogyan termeszthetjük hidegebb éghajlaton ezt az egzotikus növényt.
Gyakran hallani olyat, hogy ezen a vidéken túl nehéz maracuját termeszteni, mert az éghajlat túl kemény, a talaj túl szegény, a termesz megeszik őket, a hervadásos betegség vagy a fonalféreg elpusztítja őket. De vajon tényleg így van-e?
A maracuját nem nehéz magról termeszteni, csak az kell hozzá, hogy a mag friss legyen. Valami oknál fogva a régi magnak több idő kell a csírázáshoz, ezért csak friss gyümölcsöt vegyünk. Ebben a cikkben a maracuja magról való termesztéséről lesz szó.
Az a legjobb a maracuja termesztésében, hogy nem kell a szüretelés miatt aggódni. Amikor megértek leesnek. Az esés egyáltalán nem okoz kárt bennük, és nekünk csak fel kell szednünk őket. Nézzük, hogy mikor várható az első terméshozatal!
A zöld gyümölcsmolyok főképp gyümölcsfákon (almán és körtén) élősködnek, de megtámadhatják a fűzfát, a nyírfát, a nyárfát és a juharfát is. Nézzük meg, hogy milyen károkat okoznak, és hogy hogyan védekezhetünk ellenük!
A megfelelő biológiai szabályozásnak köszönhetően jelenleg a Phyllonorycter mispilella levélaknázó jelentéktelen kártevőnek számít sok helyen. Ezek a levélaknázók főleg az alma, körte és cseresznyefákat támadják meg. De hogyan védekezhetünk ellenük?
A Choristoneura rosaceana és a Pandemis limitata sodrómolyok többek között gyümölcsfákon, rózsabokrokon, fűzfákon, vadcseresznye fákon, galagonyabokrokon, somfákon, és nyárfákon élősködnek.
A nyári lárvák megelőzésése érdekében fontos, hogy a fákat már tavasszal bepermetezzük. Ha elmulasztjuk a tavaszi rovarirtást, nyáron több alkalommal is szükség lesz ennek bepótolására (úgy júliusban, mint augusztusban, de valószínűleg szeptemberben is), hogy megvédjük a későn érő gyümölcsöket.
A barackmoly többnyire az őszibarack, a sárgabarack, a nektarin, és a szilvafákon élősködik. Tavasszal a barackmoly lárvák befúrják magukat a friss hajtásokba és rügyekbe, azok hervadását és pusztulását okozva ezáltal.
Az erdei turbolya az ernyősök családjába tartozik. Ez a gyomnövény 30-120 cm hosszú, de elérheti akár a 180 cm-es magasságot is. Nézzük meg, hogy miért kell odafigyelni ezeknek a növényeknek a szaporodására!
Nektarinos pite: 1 pohár kefir, 1 pohár cukor, 4 tojás, 1 citrom reszelt héja, és leve, 1 cs. vaníliás cukor, 2 pohár liszt, 1 cs- sütőpor, ½ pohár olaj, kb. 1 kg félkemény nektarin, sárgabarack lekvár. Összekeverjük a kefirt a tojást, cukrot, citromot, a sütőporos lisztet, és az olajat. A tepsit sütőpapírral kibéleljük, ebbe beleöntjük a masszát és 200 fokra előmelegített sütőbe tesszük. Kb. 4…
Az Archips argyrospilus és a Archips rosanus sodrómolyok számos gyümölcsfán, cserjén és díszfán élősködnek. Többek között megtámadják a füzet, a rózsát, a zöld juhart, a nyárfát és a galagonyát. Lássuk, hogy milyen károkat okoznak!
Metszés során csökkenthetjük a petecsoportok számát is. A fákat próbáljuk a lehető legkezelhetőbbé és legátláthatóbbá tenni, ezáltal a permetezést is megkönnyítjük. Lássuk, hogy milyen módszerekkel védekezhetünk még a sodrómolyok ellen.
A piros gyümölcsfa takácsatka minden gyümölcsfát megtámad. Ismerjük hát meg ezeket a kártevőket, hogy hatásosan léphessünk fel ellenük! Nézzük meg, hogy hogyan ismerhetjük fel őket és, hogy mikor jelentenek igazi veszélyt.
Az első részből megtudhattuk, hogy hogyan néznek ki ezek a kis kártevők, és hogy milyen károkat okoznak, illetve hogy hogyan védekezhetünk ellenük. De mi a helyzet akkor, ha ellenállnak az alkalmazott vegyszereknek?
Ez a fajta kabóca az alma, a szilva és a körtefán élősködik. A lárvák és a kifejlett egyedek élősködésének következtében a leveleken sárgás pöttyök jelennek meg. Nézzük, hogy milyen jelek utalnak még a Typhlocyba pomaria kabóca jelenlétére!
A bíborka (Gomphrena globosa) színes virágai vonzzák a pillangókat, így a kertünk is megtelik élettel. Nézzük meg, hogy hogyan kell gondozni, termeszteni ezt az érdekes és nagyon kedves virágot!
A Ginkgo biloba, más nevén páfrányfenyő egy lombhullató fa, amely a páfrányfenyőfélék (Ginkgoaceae) családjába tartozik. A páfrányfenyőt sokféleképpen fel lehet használni szívóssága, szép külseje, és gyógyhatása miatt.
A poloskák többféle növénnyel és gyümölccsel táplálkoznak. Többek között gyümölcshullást és gyümölcstorzulást okozhatnak a fejlődő termések esetében. Tudjuk meg, hogy hogyan harcolhatunk ezek ellen a kellemetlen kártevők ellen!
A méhbalzsam vonzza a méheket (innen a neve is), a lepkéket és a kolibriket. Gyakori még a bergamot, ápolka és Oswego tea elnevezése. A méhek vonzásának köszönhetően, ideális olyan növények közelébe ültetni, amelyek általuk porzódnak.
A spárga a liliomfélék családjába tartozik, és nem egy könnyen termeszthető növény. A türelem erény a spárga termesztése közben. Szinte teljesen lehetetlen magról termeszteni, ezért ajánlott az egy éves spárga gyöktörzsek beszerzése.
Jó tudni, hogy a limabab napos helyen fejlődik a legjobban. A rendkívül hűvös vagy esős idő ártalmas lehet számára, hiszen nem annyira szívós, mint a zöldbab. Lássuk, hogy mit érdemes még megtudni a limabab termesztéséről!
A főzőtök, többek között a cukkini is, a könnyű termeszthetősége miatt oly közismert, hiszen minden kezdő kertészt képes profivá varázsolni. Inkább a szerves anyagokban dús talajt kedveli, ezért jó, ha érett trágyával vagy komposzttal szórjuk be.
A szőlő a legszélesebb körben termesztett gyümölcs a világon és ellentétben a legtöbb gyümölcsöt termő növénnyel, sok szőlőfajta Észak-Amerikában őshonos. Mivel hazánkban is igen kedvelt gyümölcs, nézzük meg, hogy hogyan kell ültetni a szőlőt.
Mivel a szőlő igen bőségesen termő növény, és csak az egy éves vesszők kezdenek teremni, úgy kell metszeni és előkészíteni a növényt, hogy gazdagon teremjen. Ez a cikk azt mutatja be, hogy hogyan tudjuk ezt elérni.
A kelbimbó hasonlít a miniatűr káposztafejhez, de valójában bimbók, amelyek a levél alja és a szára közötti szögben teremnek. A különböző kelbimbófajták függvényében, a növény egy méter magasra is megnőhet és 5 centiméter átmérőjű bimbókat terem.