A depresszió ellen használt gyógyszerek nem érnek többet a placebónál - derült ki a héten. Ám lehet, hogy nincs is szükség a depresszió kezelésére, egyre több bizonyíték szól ugyanis amellett, hogy a lehangoltság akár jó is lehet.
Mintegy öt milliméter nagyságú mesterséges méhet fejlesztettek ki brit tudósok, amelyben a lombikban megtermékenyített petesejtek az első néhány napjukat tölthetik a laboratóriumi körülmények helyett. A kis kapszulát ugyanis azonnal visszaültetik az anya testébe, növelve így a pici embriók életesélyeit.
A legújabb vizsgálatok alapján a hangosan horkolóknál nagyobb eséllyel alakul ki infarktus, agyvérzés, és a magas vérnyomás is gyakoribb a körükben - számolt be az InfoRádióban Novák Márta szomnológus, a Semmelweis Egyetem és a kanadai Torontói Egyetem kutatója.
Baktériumok gyárthatják a tumorgyilkos apró mágneseket. Az Edinburgh-i Egyetem kutatóinak új eljárásával az eddiginél erősebb nanomágnesek állíthatók elő, melyek így már a rákkezeléseknél is alkalmazhatóak lesznek.
A Dél-Amerikában őshonos nagy harlekinbéka bőrváladékából hatékony gyógyszer készíthető a kettes típusú cukorbaj ellen - állítják brit és arab kutatók.
A depresszió az átlagnál jobban fenyegeti azokat az idősebb férfiakat, akiknek a szervezetében alacsony a tesztoszteron szintje - állapították meg négyezer, 70 évesnél idősebb ember vizsgálata után ausztrál kutatók.
Az emberiség két évtizeden belül kapcsolatba lép intelligens idegen civilizációkkal - állítják vezető csillagászok. Meggyőződésük ugyanis, hogy a Naprendszeren kívüli, Földhöz hasonló bolygók felfedezése és a 2009-ben induló, nagyszabású NASA-misszió drámaian felgyorsítja a kapcsolatfelvételt.
A műtétek előtti és utáni hatásos fájdalomcsillapítás egyharmadával csökkentheti a betegek elhalálozási arányát - számoltak be a Fokvárosban zajló nemzetközi anaszteziológus-konferencia résztvevői.
A tengerhajózás legszörnyűbb, több mint 9000 halálos áldozatot követelő katasztrófájáról mutatott be megrázó dokumentumfilmet a ZDF német közszolgálati televízió, a német történelem egyik legfájdalmasabb emlékét idézve fel. A kétrészes film a Wilhelm Gustloff nevű személyszállító hajó utolsó, 1945. január 30-i útját mutatta be, amelyet Günter Grass Nobel-díjas német író Ráklépésben című könyvében…
Ismét összezavarodnak a borivók, miután egy friss kutatásból kiderült, hogy már napi egy pohár bor is duplájára emeli a vérnyomást. Becslések szerint minden negyedik embernek magas a vérnyomása, s a "csöndes gyilkos" felelős a legtöbb halálos kimenetelű szívrohamért és agyvérzésért.
Felerészben a gének határozzák meg, boldogan élünk-e - derítették ki ikerpárok vizsgálatával brit és ausztrál kutatók. Az életmód, a karrier és a párkapcsolat azonban ugyanilyen részben meghatározó.
Szebben énekelnek a madarak, ha szennyezett a környezet. A környezetszennyezés ugyanis megváltoztatja a hím madarak hangját - erre a meglepő következtetésre jutottak walesi kutatók.
A legtöbb ember fél a kígyóktól - még azok is, akik életükben nem találkoztak vele. Ez az egyik legelterjedtebb fóbia - s most az is kiderült, mi ennek a magyarázata.
Négyhónapos injekciókúrával kiváltható lesz az állandó gyógyszerszedés a magas vérnyomás betegségben szenvedőknél. Svájci kutatók ugyanis megtalálták az oltóanyagot, amelynek segítségével blokkolhatják azt a hormon, amely felelős a vérnyomás emelkedéséért - számolt be a forradalmi felfedezésről a Lancet című orvosi szaklap.
Betegek százezrei veszélyeztetik világszerte az életüket, mert bár túléltek egy agyi érkatasztrófát (stroke), mégsem szedik a gyógyszereket, amelyeket kezelőorvosuk javasolt. Az elgondolkoztató jelenségre New Orleansban, a nemzetközi Stroke konferencián hívták fel a figyelmet.
A Grand Kanyon valószínűleg legalább 11 millió évvel korábban alakult ki, mint eddig gondolták - állítják amerikai geológusok. Vagyis 17 millió éves - írta a Science című tudományos magazin.
Ritkábban szenvednek magas vérnyomásban azok a nők, akik gyakran fogyasztanak zsírszegény joghurtot vagy más, hasonló tejterméket - derül ki a világ egyik vezető orvosegyetemének, a bostoni Harvard University közegészségügyi intézetének legújabb tanulmányából.
Egy brit vállalat olyan kamerát fejlesztett ki, amely képes akár 25 méteres távolságból észlelni mozgó emberen a felsőruházat alatt elrejtett fegyvert, robbanóanyagot vagy drogot.
A riadt tengeri uborka válaszreakciója adott ötletet a kutatóknak egy speciális anyag kifejlesztéséhez, amely egy napon implantátumként beépíthető lesz a Parkinson-kóros betegek agyába.
Elsősorban az egészségtelen életmódot okolták az orvosok amiatt, hogy a fejlett ipari országokban egyre nő a köszvényesek száma. Most azonban kiderült, hogy a fájdalmas betegség kialakulásában egy génvariáció is fontos szerepet játszhat.
Az emberi tevékenység, mint az autózás és a légkondicionáló berendezések működtetése felelősek az olyan légköri változások hatvan százalékáért, amelyek hozzájárulnak a vízkészletek fogyásához a száraz és terjeszkedő amerikai Nyugaton - állapította meg egy tanulmány.
Egy nyolcvan éve már kihaltnak hitt madárfajt fedeztek fel újra Pápua Új-Guinea közelében. A Beck-viharmadárról tavaly nyáron készített felvételek jelenti az első bizonyítékot.
Már évtizedek óta köztudott, hogy a dohányzás halált okozhat, de a mai napig senki sem értette pontosan, miként rákosodnak el az egészséges tüdősejtek a dohányfüst hatására.
A fenyegetést érző tengeri uborka válaszreakciója adta az ötletet amerikai kutatóknak egy olyan műanyag kifejlesztéséhez, amely vízben pillanatok alatt meglágyul, kiszáradva pedig visszanyeri eredeti keménységét.
Az Endeavour amerikai űrrepülőgép hét asztronautával a fedélzetén elindult a floridai űrközpontból a Nemzetközi Űrállomás felé - jelentette az amerikai űrkutatási hivatal.
Rovarirtó szerek és ideggázok, illetve az ellenük adott oltás összefügg az úgynevezett öbölszindrómával - állapították meg amerikai kutatók, akik a Kongresszus megbízásából száznál több, a betegséggel kapcsolatos tanulmányt elemeztek, és vontak le belőlük következtetéseket.
Az etnikai kisebbségeket és a bennszülött népcsoportokat eltűnéssel fenyegeti a klímaváltozás - figyelmeztet a Minority Rights Group (MRG) nevű civil jogvédő szervezet kedden nyilvánosságra hozott jelentésében.
Minden negyedik tizenéves lánynak van szexuális úton terjedő betegsége az Egyesült Államokban, a humán papillóma vírus (HPV) a leggyakoribb - állítja az amerikai Betegség Ellenőrzési és Megelőzési Központ tanulmánya.
A HIV-vírus éveken keresztül képes túlélni a gyógyszerek "támadását", el tud ugyanis rejtőzni a sejtekben - derült ki egy amerikai kutatásból. Az amerikai Nemzeti Rákintézet (NCI) munkatársai több páciensben is felfedezték az alvó vírust - hét évvel azután, hogy megkezdték a terápiát, amelyre a beteg jól reagált.
Kétszázhetvenöt éve, 1733. március 13-án született a yorkshire-i Fieldheadben Joseph Priestley angol természettudós, teológus, az oxigén felfedezője, a szódavíz és a radírgumi feltalálója.
A szalagoskígyók kerültek ki győztesen a saját zsákmányállatukkal, a gőtével szemben folytatott "mérgezési hidegháborúból". Ez felborítja a hagyományos biológiai elméleteket.
Az Egyesült Államokban százezer dollár (17 millió forint) értékű nemzeti ösztöndíjat nyert rákkutatásra egy 17 éves indiai-amerikai középiskolás. Shivani Sudot 1600 jelentkező közül választották ki.
Agyműtét nyomai fedezhetőek fel azon az 1800 éves csontvázon, amelyet görög archeológusok fedeztek fel az ország északi részén, Veriában. A műtét azonban a jelek szerint nem sikerült, a fiatal nő vagy az operáció közben, vagy nem sokkal utána meghalt.
Átrepült a Szaturnusz Enceladus nevű holdjáról kilövellő vízmolekulák felhőin a Cassini amerikai űrszonda, amely a manőver közben 48 kilométerre közelítette meg az égitest felszínét.
Felére csökkent a világ tigrispopulációja az elmúlt huszonöt évben, a megmaradt öt alfaj közül egyet a kihalás veszélye fenyeget - jelentették be a Természetvédelmi Világalap (WWF) szakértői egy svédországi konferencián.
Óvatosságra intenek az orvosok az új típusú fájdalomcsillapítókkal kapcsolatban, amelyek a csilipaprika erejét adó kapszaicin hatásmechanizmusán alapulnak. Az óvatosság oka, hogy ezek a szerek megzavarják az agyműködést, például a tanulást és a memóriát.
Újabb kórra használható hatásosan a szinte csodaszernek számító aszpirin. Amerikai kutatók kiderítették, hogy a szedése csökkentheti az asztma veszélyét.
DNS-vizsgálatok szerint minden amerikai indián hat, húszezer évvel ezelőtt élt asszonyra vezetheti vissza családfáját. A kutatás eredményei szerint az asszonyok valamikor 18-21 ezer évvel ezelőtt léptek az amerikai kontinensre.
A magyar lakosság által használt energia 50-70 százalékát gazdaságosan meg lehet takarítani, ez megérné a felhasználókon kívül a beruházóknak és az államnak is - számolt be legfrissebb kutatásairól az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testület magyar tagja. Ürge-Vorsatz Diána klímakutató szombaton a Parlamentben vette át a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje kitüntetést.
Fenséges látvány, ahogy az apró fejű óriási madarak Ciprus fölött keringenek a ragyogóan kék égbolton. Vannak turisták, akik csak azért látogatnak a szigetre, hogy megfigyeljék a fakókeselyűk repülését. Ha azonban nem lesz eredményes a döghússal táplálkozó madarak megmentésére kidolgozott terv, akkor rövidesen eltűnnek a fakókeselyűk, amelyekből már ma is csak húszan élnek a szigeten. Ugyanakkor…
Jót tesz a közérzetnek és az egészségnek, ha valaki optimistán, jót remélve néz a jövőbe, és ha szívbeteg, ez akár az életét is jelentheti. Egy most előadott tanulmány szerint a pesszimista szívbetegek rövidebb ideig élnek, mint az optimisták.
A keresztes hadjáratok idején, a 12.-13. században Akko kikötőjébe nemcsak a Földközi-tenger partvidékéről, Levantéból, Egyiptomból, Észak-Afrikából, hanem még a távoli Kínából is érkeztek cserépedények - derítették ki a Haifai Egyetem kutatói.
Első ízben sikerült filmre vennie és megmagyaráznia a baktériumok közötti nemi aktust, a szexuális életnek a természetben előforduló legelemibb formáját egy horvát tudóscsoportnak.