Kelecsényi Adél, festőművésznő felháborodott azon, hogy Kesztyűs Ferenc háromszoros nemzetközi ezüstérmes grafikus és festőművész beszámolt lapunkban a szilikon művészfestékről, amit a BME két vegyészmérnökével, Demjén Zoltánnal és Nagy Józseffel együtt alkotott meg. A nyolcadik évtizedét taposó művésznő azt mondta, ez a találmány nem is annyira újkeletű, ahogy azt Kesztyűs állítja.
Christine Collins egyedülálló anya. Fia, Walter születésekor az apa kilépett életükből, így a középvezetői állásban dolgozó nő egyedül neveli gyermekét – okosnak, bátornak, de nem meggondolatlannak.
A mohácsi busójárás előtt egy héttel Budapest belvárosában is felvonulnak az álarcosok. Az eseményt követően az érdeklődők a Fonó Budai Zeneházban táncház és néprajzi előadások keretében is megismerkedhetnek a mohácsi népszokás hátterével.
Szász János filmrendező vehette át a hét éve elhunyt film- és televíziós rendező emlékére alapított Fehér György-díjat csütörtökön este a budapesti Toldi Moziban.
A virágárusok és édességboltosok napja alkalmából számos klub szenteli a hétvégét a jelenlegi és leendő szerelmespároknak. Van, ahol ez kimerül a dekorációban, és van, ahol ismerkedős játékokkal is szórakozhat a nagyérdemű.
Operafilmet készít Emir Kusturica világhírű szerb rendező Ivo Andrics Híd a Drinán című művéből. A munkával 2011-re akar elkészülni, mert akkor lesz 50 éve, hogy a szerb író alkotásáért megkapta a Nobel-díjat.
Az utolsó napok felé egyre jobban ritkul a Berlinalén a sajtóvetítésekre beülő újságíró közönség. Míg a versenyfilmekre, illetve a korábbi időszakokban vetített alkotásokra általában sorban kell állni, fél órával előbb ott kell lenni, hogy az embernek biztosan legyen helye, vagy jó helye, addig az utolsó két napban ez nem feltétlen van így.
Hetedik alkalommal osztották ki a fiatal tudósok és művészek elismeréséül szolgáló Talentum Akadémiai és Művészeti Díjat. Idén Farkas Illés Fizikus, dr. Kovács Mihály biokémikus, Lukács Ágnes pszichológus-nyelvész és Bajári Levente balettművész vehette át a díjakat.
Nagy a visszaesés az orosz dollármilliárdosoknál is: a Finansz című orosz lap szerint a számuk 2007-ben még 101 volt, 2008-ban már csak 49. A tíz leggazdagabb orosznak 2008. elején még 221 milliárd dollárnyi vagyona volt, egy évvel rá már mindössze 75,9 milliárdnyi lehet. Oleg Deripaszka, az "alumínium-király" vezeti a listát 40 milliárd dolláros vagyonnal, de a nyersanyagárak összeomlása miatt 30…
A szobor a Kr.e. XIV. század közepéről származik. A 12 centiméteres alkotásra Bagdadtól 470 kilométerre északra, Dahuk tartományban bukkantak, egy olyan hely közelében, amelyet a lakosság ősidők óta a Fáraó Kastélyának nevez - olvasható az Archaeologica című régészeti hírportálon.
Ez lehetne az idei Berlinale vezérmotívuma. Ebben az évben mind a versenyprogramban, mind a különböző szekciókban sok ismert, neves színész és rendező filmjét láthatta a közönség, ennek ellenére az öröm nem lehet maradéktalan.
Művészettel az erőszak ellen - ezt a felcímet kapta Kun Pál roma festőművész Ezredévek országútján című, a cigányok vándorlásait, az ősi mesterségeket megörökítő tárlata, amelyet pénteken nyitottak meg a Budai Polgárok Társasága kiállítótermében.
Holnaptól Krizsó Szilvia veszi át a műsorvezetői feladatokat Baló Györgytől A szólás szabadsága című vasárnap esti műsorban. Pálffy István volt Híradós szintén vasárnap a Panoráma című külpolitikai magazinban jelentkezik újra a képernyőn. Baló György új műsorokon töri a fejét.
Bizonyára felmegy a fémdetektorok ára, mert amint kitavaszodik, minden eddiginél megbízhatóbb és teljesen nyilvános adatbázis segítségével fosztogathatják honfitársaink a régészeti lelőhelyeket. A magyar kormány ugyanis rendeletben utasította a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt, hogy beazonosítható módon tegye közzé a Magyarországon található régészeti lelőhelyek listáját. A régész szakma…
Soha nincs ott színdarabjainak bemutatóján Edward Albee, a Pulitzer-díjas író inkább moziba megy. "Nem akarom látni, hogy megbukik a darab, vagy azt, hogy a színészek elfelejtik a szövegüket" - magyarázta a szerző.
A nürnbergi mesterdalnokok vasárnapi előadásának Éva szerepét éneklő Markovics Erika megbetegedett, helyette Sue Patchell lép színpadra, akit ugyanebben a szerepben októberben már láthatott a közönség a Magyar Állami Operaházban.
- Gaál István legnevesebb filmjeit bemutató retrospektív sorozat indul az Örökmozgó Filmmúzeumban. A vetítéseket a tavalyelőtt elhunyt rendező olaszországi fotóiból összeállított kiállítás kíséri, amelyet az első vetítést megelőzően kedden lánya, Gaál Réka nyit meg.
A nürnbergi mesterdalnokok vasárnapi előadásának Éva szerepét éneklő Markovics Erika megbetegedett, helyette Sue Patchell lép színpadra, akit ugyanebben a szerepben októberben már láthatott a közönség a Magyar Állami Operaházban.
Immár tizenharmadik alkalommal adták át a Balassi Bálint-emlékkardot szombaton a Gellért Szállóban Budapesten: a magyar költők közül a vajdasági Tari István, műfordításaiért pedig a mongol Daváhügijn Ganbold irodalmár érdemelte ki az elismerést.
Kiosztották a díjakat a Berlinarén. Az est folyamán a magyarok is örülhettek: a legjobb hangtervezést díjazó Ezüst Medvét a Varga Katalin című filmért Erdélyi Gábor és Székely Tamás vehette át. A legjobb filmnek járó Arany medvét La teta asustada (The Milk Of Sorrow) című spanyol-perui koprodukcióban készült alkotás nyerte.
- Ez valóban búcsúkoncert lesz, az "utolsó üvöltés", aztán vége, belátható időn belül nem lesz F.O. System - jelentette ki Mátyás Attila, az 1986 és 1991 között aktív együttes frontembere az MTI-nek; a legendás dark csapat február 21-én a Petőfi Csarnokban még egyszer "odacsap".
Minden előzetes várakozásra rácáfolva perui-spanyol koprodukciós film nyerte a berlini nemzetközi filmfesztivál, a Berlinale fődíját, az Arany Medvét szombat este. A Katalin Varga című brit-román-magyar koprodukciós film a kiemelkedő művészi teljesítményért járó Ezüst Medvét kapta.
Bizonyára felmegy a fémdetektorok ára, mert amint kitavaszodik, minden eddiginél megbízhatóbb és teljesen nyilvános adatbázis segítségével fosztogathatják honfitársaink a régészeti lelőhelyeket. A magyar kormány ugyanis rendeletben utasította a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt, hogy beazonosítható módon tegye közzé a Magyarországon található régészeti lelőhelyek listáját.
A héten mutatta be a Nemzeti Táncszínház Színháztermében Twins – Ikrek című új produkcióját a Frenák Pál Társulat. A rendező-koreográfus Frenák Pál. A táncosok: Kolozsi Viktória, Major László és Várnagy Kristóf.
A budapesti Nessim Galéria kiállításán két fiatal fotográfus mutatkozik be a közönségnek. Péter Ildikó és Bartha Máté képei február 27-ig láthatók, a fotók témája a városi tér.
Egy kis kajánsággal mondhatnánk, hogy Jordán Tamásnak, a Nemzeti Színház korábbi igazgatójának, miután székhelyét Szombathelyre tette át, el kell törnie legalább négy bordáját, hogy bekerüljön az országos médiumokba. Persze ez egyáltalán nem pontos állítás, hiszen épp a Nap-kelte is rendszeresen érdeklődik a szombathelyi Weöres Sándor Színház indulásáról és a direktor terveiről. A történetben…
A magyar Főkonzulátus kulturális eseménysorozata keretében került sor Mazalin Natália festőművész „Lírai absztrakció” című kiállításának megnyitójára Los Angelesben.
Gaál István filmrendező-operatőr munkásságából rendeznek retrospektív vetítéssorozatot május 12-ig keddenként az Örökmozgó Filmmúzeumban A 2007-ben elhunyt, nemzetközi hírű alkotóról az Országos Diákzsüri szervezésében megrendezett Zöld Holló Filmklub keretében emlékeznek meg.
Görögországban, Franciaországban, Romániában és nagy valószínűséggel Angliában is láthatja majd a közönség a Katalin Varga című filmet, amelyet hangtervezői munkájáért díjazott a hétvégén Ezüst Medvével a Berlinale nemzetközi zsűrije.
A hatvanéves Utasellátóról szóló, március 30-ig a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátó-ipari Múzeumban látható kiállítás olyan, mint cseppben a tenger. Felidézi a múltat, tükrözi, hogyan éltünk, és bizony némiképp rávilágít arra is, hogy ma milyen az életformánk. Többek között megkopott műanyag tányérok láthatók, meg kis vázában művirág sárgarózsacsokor, és kifakult étlapok. Máig eléggé megszokott…
A kortárs művészet élvonalába tartozó magyar festőművész, Havadtőy Sámuel (Sam Havadtoy) Hommage á André Kertész című új sorozatával most először fotóművészként mutatkozik be. Az Erdész and Makláry Fine Arts Galériában megtekinthető kiállításon a közönség két, „egymással beszélgető” fényképsorozatot tekinthet meg. Kertész 1933-ban készített Torzulások (Distortions) című, női aktokat mutató…
Vojnich Erzsébet Munkácsy-díjas festőművész készítette az illusztrációkat Arany János Toldi című elbeszélő költeményének legújabb kiadásához, amely nemrégiben jelent meg a Magvető Kiadó gondozásában.
Oroszország nemrég emlékezett legnagyobb költője, Alekszandr Puskin halálának 172. évfordulójára. Az 1837. február 10-én egy párviadal során halálos sebet kapott költő halálának körülményei még mindig heves vitákat vált ki, és felmerült annak a lehetősége is, hogy klónozni kéne a hazájában zseninek tartott Puskint.
Az egyik legnépszerűbb izraeli író, Etgar Keret novellái alapján készült színművet mutat be szerdán Budapesten a Gólem Színház; A trükk című darab premierjét a Kinoban, a volt Szindbád moziban tartják.
A zsidóságot érintő diszkriminatív törvénykezés dokumentumait mutatják be februárban tematikus tárlatvezetésen a Holokauszt Emlékközpontban - közölte Csősz László, az intézet gyűjteményének vezetője az MTI-vel kedden.
Robert Capa világhírű magyar származású fotóművész hagyatékából több mint ezer darabos gyűjteményt vásárolt a Magyar Nemzeti Múzeum a New York-i International Center of Photography-tól (ICP); a képeket tartalmazó ládákat ünnepélyes keretek között bontották fel kedden Budapesten.
Több mint ezer darabos gyűjteményt vásárolt Robert Capa munkáiból a Magyar Nemzeti Múzeum a világhírű magyar származású fotóművész hagyatékát gondozó New York-i International Center of Photographytól. A Magyarországra érkezett gyűjteményből márciusban a Nemzeti Múzeum, a júliustól pedig a Ludwig Múzeum rendez kiállítást.
Közönségfilmek és ifjúsági filmek: ha szabadidőnkben moziba indulunk, leginkább ez vonz bennünket Bakos Edit, az Uránia Nemzeti Filmszínház igazgatója, az Art Mozi Egyesület elnöke szerint.
A nyolcvanas évek kultikus dark-rock zenekara végleg elbúcsúzik a közönségtől: február 21-én a Petőfi Csarnokban tartják utolsó koncertjüket, mely az egyik szerzeményük után Az utolsó üvöltés címet kapta.
Nemrégiben e hasábokon már írtunk a Visszajátszás című sorozat indulásáról. Ám a rendszerváltás időszakát feldolgozó adások hétről hétre azt bizonyítják, hogy a műsor megér egy "rájátszásnyi" újabb értékelést. A legutóbbi adás a húsz évvel ezelőtti hazai telefon helyzetről szólt. Megkeresték például az egyik hetilapba akkoriban beíró Pasker Iván mérnököt, aki húsz évvel ezelőtti cikkében…